Virové infekce – jak se chránit výživou

Jak normalizovat naše tělesné i duševní funkce, podpořit vitalitu a posílit obranyschopnost zimou oslabeného organismu před viry? Cíleným posilováním imunitního systému!

Virové infekce – jak se chránit výživou

Proč se každoročně opakují virové infekce? Jak se můžeme bránit proti útokům virů? Jak se postarat o zvýšení odolnosti organismu? Co posílí naši ochranu? Čím můžeme ovlivnit naši imunitu? To jsou otázky, které se nám v mysli nejčastěji vynořují s příchodem chřipkového období.

Náš imunitní systém není pohotový stále stejně. Na jeho funkci má vliv střídání ročních období – kritická je zejména zima, kdy imunitu často oslabují chlad a krátké dny s nedostatkem slunce. A tak s přicházejícím jarem jeho kondice často pokulhává. Mysleme proto včas na prevenci. Jak normalizovat naše tělesné i duševní funkce, podpořit vitalitu a posílit obranyschopnost zimou oslabeného organismu před viry? Cíleným posilováním imunitního systému!

Hýbejme se a doplňujme si vitamíny

Dopřejme si procházky za každého počasí, Pěstujme turistiku, sportujme. Rozhýbejme si tedy naše ochablé tělo a zároveň našemu organismu dodejme pohonné výživné látky, které jsou v rámci metabolických pochodů nezbytné pro výrobu energie a jsou základem silné imunity. Naše strava by měla být lehká a pestrá, s dostatkem ovoce i zeleniny, a také prvních jarních bylin. Vypomoci si můžeme i nejrůznějšími doplňky stravy z přírodních zdrojů, patřícími do skupiny antioxidantů, které zmírňují působení volných kyslíkových radikálů – jde zejména o vitamíny D3, C, A, minerály železo, zinek a selen a spolu s nimi koenzym Q10, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, jakož i výtažky ženšenu, česneku, echinacey a léčivých hub.

Podle posledních klinických studií pravidelný příjem antioxidačních látek zvyšuje odolnost organizmu vůči nástrahám virů až o 40%! Vytvářejí jakousi obrannou linii organismu a imunitní systém právě díky nim dokáže po střetu s viry okamžitě zareagovat!

Pokrýt denní dávku výživných látek s antioxidačním účinkem pomohou například i kanadské přírodní vitamíny Jamieson, které lze označit doslova za triumf vlastního firemního výzkumu a vývoje. Společnost Jamieson je totiž jedním z mála celosvětových výrobců přírodních vitamínů s vlastním výzkumem. Ve srovnání s většinou konkurenčních výrobců, kteří spoléhají na externí pracovníky výzkumu a vývoje, produkty Jamieson jsou jedinečně navrženy, vyrobeny a kontrolovány interními výzkumnými pracovníky ve farmaceutických laboratořích, které jsou nedílnou součástí společnosti. Vyrábějí se z přírodních surovin, které neobsahují žádné cukry ani konzervační látky. Pro organismus jsou vhodnější, tělo je umí lépe zpracovat jako syntetické vitamíny.

Sluneční vitamín D3 – cholekalciferol. Zatímco donedávna byla potřeba příjmu tohoto vitaminu – hormonu spojována pouze se zdravím kostí a zubů, dnes se ukázalo, že zasahuje do mnoha základních pochodů v organismu. Nové vědecké poznatky upozorňují na souvislost mezi nedostatkem vitamínu D3 a celou řadou civilizačních onemocnění. Bez jeho podpory je imunitní systém neaktivní a poskytuje jen malou nebo žádnou ochranu před napadením mikroorganismy. S vitamínem D3 v krevním řečišti se T buňky, nejdůležitější článek imunitního systému "ozbrojí" a začnou vyhledávat vetřelce, jejichž zničí a z těla vyloučí. Imunitní reakce vyžaduje tedy přítomnost vitamínu D3! Deficit vitamínu D3 v našem organismu dokáže výtečně doplnit optimální přírodní vitamín D3. Vyrábí se speciální technologií z čistého "slunečního" lanolinu získaného z vlny ovcí chovaných na slunečních pastvinách Nového Zélandu.

Ostražitý vitamín C. Vitamín C patří mezi nejznámější stimulátory imunity. Podílí se na tvorbě kolagenu – základního proteinu nacházejícího se ve všech pojivových tkáních. Posiluje jejich pevnost a celistvost, díky čemuž zabraňuje rozšiřování infekcí v těle. Bdělost vitamínu C nad imunitou je výsledkem dlouhodobého vytváření komplexních mechanismů, proto je důležitý jeho systematický příjem. Jeho jedinečným zdrojem je přírodní vitamín C s postupným uvolňováním. Speciální tablety s prodlouženým účinkem dodávají organismu vitamín C postupně v průběhu 10 až 12 hodin. Tato forma je zároveň zárukou vyšší využitelnosti účinné látky. Hladina vitamínu C díky řízenému uvolňování nikdy nepřesáhne práh vylučování.

Prozíravý vitamín A. Přestože se v souvislosti s obranou organismu zmiňuje nejčastěji vitamín C, stejně nezanedbatelným vitamínem dohlížejícím na imunitu, je vitamín A. Jeho strategickým úkolem je udržovat v dobré kondici sliznice. Je tak doslova nepostradatelný při obraně proti chorobám, jejichž původci vnikají do těla sliznicemi. V kombinaci s vitamínem D3 v přípravku A + D3 Premium díky své znásobené antioxidační aktivitě při včasném preventivním užívání podporuje přirozenou odolnost organismu, je účinnou pomocí při jeho ochraně před kyslíkovými radikály.

Posilující železo. Železo je klíčovou složkou krevního barviva hemoglobinu a odpovídá za vázání kyslíku, který červené krvinky dopravují do tkání. Pokud při tomto procesu nastane porucha – dojde ke snížení počtu červených krvinek a hemoglobinu, do našich orgánů se dostane méně kyslíku a zároveň se v nich hromadí velké množství oxidu uhličitého. A právě jeho zvýšená hladina v organismu má na svědomí typické příznaky slabosti, únavy a snížené výkonnosti. Železo zároveň podporuje fagocytózu – pohlcování a zničení choroboplodných zárodků bílým krvinkami - neurofily a makrofágy. Doporučuje se proto u lidí zvlášť náchylných na chřipku a nachlazení.
Jelikož někteří pacienti preparáty železa hůře snášejí – objevuje se u nich zácpa nebo průjem, tlaky v oblasti žaludku či kovová pachuť v ústech, je vhodné sáhnout po speciálních přípravcích s postupným uvolňováním do organismu. Takovým přípravkem je Železo s postupným uvolňováním. Díky jedinečnému složení tablet ve formě mikrokapslí umožňuje tělu doplňovat železo postupně během 10 až 12 hodin. Jeho výhodou je tedy průběžné vstřebávání, což znásobuje jeho účinnost.

Superrychlý zinek. Zinek stimuluje obranyschopnost organismu, urychluje růst imunitních buněk a zároveň brzdí dělení rinovirů způsobujících rýmu. Posiluje tedy tělo v boji proti virům, a také zmírňuje a zkracuje průběh symptomů spojených s rýmou a nachlazením. Lékaři doporučují příjem zinku ve formě cucavých tablet, kdy dochází k přímému působení účinné látky na sliznici.

Mocný selen. Výzkumy potvrdily, že selen posiluje imunitu podporou tvorby protilátek. V buňkách působí tak, že se včlení do bílkovin v podobě aminokyseliny zvané selenocystein. Postará se tím o vznik selenoproteinů, které zpomalují množení chřipkových virů. Mimořádnou moc selenu dokázali klinické zkoušky – při zvýšeném množství selenoproteinů v buňkách se viry množily desetkrát pomaleji než v buňkách, ke kterým selen přidán nebyl. Optimální je selen získáván z pivovarských kvasnic, který se snadněji vstřebává a nezatěžuje trávicí trakt.

Účinný životabudič koenzym Q10. Je nepostradatelný pro bioenergetickou podporu životně důležitých funkcí, pomáhá opět nabít životní baterie každého člověka. Patří mu klíčová úloha při produkci energie a její regulaci v organismu a zároveň slouží jako silný antioxidant v mitochondriích a lipidových membránách. Tyto rozsáhlé buněčné struktury napomáhá chránit před volnými radikály. Díky antioxidačním vlastnostem celkově snižuje oxidační stres, je proto nezbytné udržovat jeho optimální hladinu.

Protizánětlivé omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Velmi důležitým faktorem zvyšujícím funkčnost imunity, je příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin. Jejich okamžité využití umožňuje čistý krilový olej získaný z hlubinných planktonních korýšů (Omega-3 COMPLETE PURE Krill Oil). Fosfolipidová forma omega-3 mastných kyselin, která je maximálně biologicky dostupná, zabezpečuje dopravu EPA a DHA mastných kyselin přímo do buněk! Čistý olej z korýšů je také zdrojem silného antioxidantu astaxantin. Ten je ve srovnání s antioxidanty v klasickém rybím oleji (například z lososa, sardinek, tresky) 50krát účinnější! Jedinečná kombinace těchto vysoce aktivních látek zajišťuje správné fungování biologických procesů v organismu a pomáhá tělo zbavit zánětů.

Vitalizující ženšen. Výtěžek z této byliny, jejíž kult prožívá již tisíciletí, významným způsobem podporuje tělesnou, jakož i duševní výkonnost a snižuje únavu i vyčerpanost. Ženšen napomáhá urychlit psychickou i fyzickou regeneraci, má příznivý vliv na zvyšování obranyschopnosti organismu vůči infekcím a alergiím a také na snižování hladiny škodlivého LDL cholesterolu v krvi. Pomáhá odbourat pocity přílišného vypětí, dýchací potíže a taktéž i svalové křeče po výrazné fyzické námaze.

Přírodní antibiotikum – česnek. Česneku se již staletí připisují antibakteriální, antimykotické a antivirové účinky, které pomáhají zdolávat infekce, díky čemuž česnek v období chřipek a nachlazení pozitivně ovlivňuje léčbu onemocnění horních cest dýchacích a posiluje imunitu. Podporuje také zdraví kardiovaskulárního systému, působí při snižování vysokého krevního tlaku, upravuje hladinu cholesterolu a zlepšuje metabolismus tuků a cukrů. Přírodní výtažek z česneku Odourless Garlic speciálně upraven bez zápachu ve formě kapslí poskytuje všechny výhody a účinky čerstvého česneku bez nežádoucího charakteristického aromatu.

Povzbuzující echinacea. Echinacea díky svým antibakteriálním a antivirovým účinkům podporuje zdravé budování imunitního systému. Stimulací tělesné imunity působí preventivně proti infekčním onemocněním, zejména horních cest dýchacích. Pomáhá zmírnit příznaky rýmy a chřipky, zkracuje průběh infekcí očí, uší a bolesti zapáleného hrdla. Její včasné užívání v chřipkovém období může zabránit propuknutí nemoci.

Jedinečné houby. Vysoký účinek standardizovaných čistých extraktů hub (reishi, chaga, shitake, koralovec) a česneku v unikátním přírodním přípravku Jamieson Mushroom posiluje imunitu tou nejpřirozenější cestou. Výtažky těchto přírodních látek se vyznačují antivirovými, antibakteriálními, jakož i antialergickými účinky. Povzbuzují přirozenou imunitní odpověď buněk a jejich podpůrný terapeutický účinek potvrdily mnohé klinické studie.

Zařaďme do své stravy probiotika!

V denní stravě pamatujme na kyselé mléko, jogurty s živými bakteriemi, kysané zelí nebo jinou fermentovanou zeleninu či kvalitní přírodní doplňky stravy s obsahem laktobacilů a bifidobakterií, které napomáhají správnému složení střevní mikrobiální flóry. Zlepšují funkci střevní slizniční bariéry – zabraňují přichytávání se patogenů na střevních stěnách, působí protizánětlivě a regulují tak imunitu správným směrem. Významné poslání při udržování a obnovování střevní mikroflóry má například přípravek Essentials Probiotic s obsahem 10 miliard živých bakterií 14 kmenů. Jeho součástí je i prebiotická vláknina inulin z kořene čekanky, která pozitivně ovlivňuje růst a množení prospěšných bakterií. Přípravek má příznivý účinek i při střevních poruchách spojených s antibiotickou léčbou.

- Kromě antioxidační podpory vyčerpaného organismu se vědomě snažme také zmírnit stres, kterému jsme denně vystaveni. K tomu napomůže dostatek spánku, vhodné relaxační metody, jako například jóga nebo autogenní trénink, a také aktivní, jakož i pasivní odpočinek.

- Zároveň dbejme o to, abychom náš vyčerpaný organismus neoslabovali některými zlozvyky, jako jsou kouření či konzumace alkoholu.

- Vpusťme do svého života svěží myšlení. Pozitivní myšlení není žádná magie, ale naše psychické naladění, které umožňuje komplexně využívat náš vnitřní potenciál, myšlenky, emoce a chování. Umožní nám šířit kolem sebe optimismus, rozdávat ho jiným. A to bude náš nejlepší příspěvek ke zvýšení imunity.

A co když už virus chřipky řádí?

Ovlivnime, co můžeme ovlivnit! Především v nejvyšší možné míře omezme možnost kontaktu s viry:

- zredukujme na minimum cestování v prostředcích hromadné dopravy, jakož i pobyt ve společnosti většího množství lidí

- možnost infikace eliminujme častějším větráním doma i na pracovišti

- zvlhčujme vzduch v interiéru - suchý vzduch totiž vysušuje sliznice dýchacího ústrojí a jsou tak citlivější na útok virů. Zvlhčování vzduchu v místnosti, ve které spíme, navíc posiluje spánek a zdravý noční odpočinek povzbuzuje obranné mechanismy organismu

   
Vrátit se na začátek