S vitamínem D nikdy více sezónní emocionální porucha

Nedostatečná expozice slunečnímu záření je spojená se změnami nálad, chutí, poruchami spánku a přibíráním na váze.

S vitamínem D nikdy více sezónní emocionální porucha

Nedostatečné vystavení slunečnímu záření je spojeno se změnami nálad, chutí, poruchami spánku a přibíráním na váze. Podle Kanadské asociace pro mentální zdraví, 2 - 3 % lidí žijících v provincii Ontario může trpět sezónní emocionální poruchou. Je to forma sezónní deprese, která se objevuje v průběhu podzimních a zimních měsíců.   

S vitamínem D porazíte Sezónní emocionální poruchu

Vitamín D je významná živina produkovaná v těle při působení slunečního záření. Rozsáhlý výzkum potvrdil, že existuje celá řada receptorů v mozku, které spojují vitamín D s mentálním zdravím. Výzkum publikovaný v International Archives of Medicine z roku 2010 poukazuje na zvýšené riziko deprese u lidí, kteří mají nedostatek vitamínu D v porovnání s lidmi, kteří ho mají dostatek. Pravdou je, že dvě třetiny lidí žijících v Kanadě má nízkou hladinu vitamínu D. Každý by měl užívat 1 000 IU jednotek vitamínu D3 denně, po celý rok, na podporu celkového zdraví. Co se týká vitamínu D, Jamieson má rozsáhlou řadu kvalitních výživových doplňků. Můžete si vybrat ze široké řady produktů, jako jsou kapky, kapsle nebo chutné tablety rozpustné v ústech.

Další tipy jak se vyhnout sezónní emocionální poruše

1. Udržujte vaši mysl a tělo aktivní. Začněte dělat něco, co vás baví. Jděte si zacvičit, poslouchejte hudbu nebo čtěte knihy. Cvičení může snížit hladinu stresového hormonu, kortizolu a zvýšit hladinu endorfinů, které jsou hormony „štěstí“.

2. V zimních měsících je běžné, že hodně lidí odchází do práce za tmy a také se za tmy vrací. Nadýchejte se čerstvého vzduchu nebo se jděte projít během pracovní přestávky. Někomu může pomoci, když vykonává práci u okna a roztáhne žaluzie. Světelná terapie je dobrou volbou pro ty, kteří vidí dostatek denního světla hlavně v průběhu zimních měsíců.

3. Udržujte imunitní systém na silné bázi. Boj proti prochlazení a chřipce může zkazit náladu i těm nejšťastnějším lidem – natož někomu se sezónní emocionální poruchou. Naštěstí vitamín D pomáhá správně podporovat imunitní systém.

4. Naplánujte si zimní výlet s přítelem, kamarády nebo rodiči. Studie ukazují, že lidé žijící v severních zeměpisných šířkách jsou více citliví na sezónní emocionální onemocnění, než ti, kteří žijí jižněji. 

Pokud žádný z výše uvedených bodů nebyl úspěšný, můžete trpět těžší formou deprese a měli byste váš zdravotní stav konzultovat se zdravotním pracovníkem. Informujte se u doktora o kognitivní léčbě a různých možnostech na přírodní bázi, jako například užívání doplňků výživy vitamínu B.

   
Vrátit se na začátek