Supervitamín K2 – posiluje kosti

Vždy v tandemu s vitamínem D3, vápníkem a hořčíkem

Supervitamín K2 – posiluje kosti

Původně se předpokládalo, že tento v tuku rozpustný vitamín je jen jednou z variant vitamínu K1, který působí jako srážecí faktor krvi. Později byl pojmenován jako vitamín K2 a poslední výzkumy ukázaly, že má v našem organismu jedinečnou biologickou funkci a tou je vychytávání vápníku z extracelulárního prostoru a jeho vázání do kostí.

Z výzkumů vyplynulo, že vitamín K2 pomáhá ukládat vápník přímo do kostí a zubů a tím zabraňuje jeho usazování v cévách – snižuje tak riziko jejich kalcifikace a možného vzniku aterosklerózy. Vitamín K2 dokáže usměrňovat vápník zpět do kostí, a proto jeho nedostatek způsobuje narušení stavby kostí a poruchy růstu u dětí. V kombinaci s vitamínem D3, který napomáhá udržování optimální hladiny vápníku i jeho správnému využití kostním systémem, je zárukou, že tělo vápník efektivně zužitkuje a předejde tak na jedné straně vzniku osteoporózy, úbytku kostní tkáně, či na druhé straně dalším poruchám struktury kostí. Svoji úlohu při využívaní vápníku organismem sehrává i hořčík. Přijímá-li jej tělo v dostatečném množství, dokáže vápník zužitkovávat o mnoho lépe. Tyto dva minerály totiž od sebe přímo závisí. Proto je vhodné, když jsou v těle zastoupeny v rovnovážném poměru. Hořčík pomáhá formovat kost a je nepřímo propojený s hormony, které regulují kostní metabolismus. Klinickými studiemi bylo prokázáno, že doplňování hořčíku spolu s vitamíny K2, D3 a vápníkem pozitivně ovlivňuje hustotu kostí při postmenopauzální osteoporóze.

Neoddělitelnou součástí struktury kostí je též kolagen, který posiluje pevnost a celistvost kostí. Jeho nedostatek v důsledku přirozeného úbytku se zvyšujícím se věkem vede ke zhoršení stavu kostí. Kolagen taktéž dohlédá i na kondici kloubů, ale i vazů, šlach i chrupavek, zajišťuje jejich elasticitu i v pokročilém veku.

Nedávná studie holandských výzkumníků zdokumentovala, že vitamín K2 působí vysoce účinně při zvyšování hladiny osteokalcinu, který řídí budování kostí. Je nejen prevencí osteoporózy, ale i její negativních důsledků – fraktur kostí, t.j. dokáže zabránit 60 % zlomenin páteře, 77 % zlomenin kyčelního kloubu. Povzbuzující jsou též výsledky klinických studií japonských vědců, kteří prokázali že vitamín K2 v kombinaci s vitamínem D3 úplně zastavuje úbytek kostní hmoty a v některých případech se dokonce dokáže postarat o nárůst kostní hmoty u lidí s osteoporózou.

Odkud vitamín K2 načerpat?

Většinu potřebného vitamínu K2 získává náš organismus aktivitou střevních bakterií, které tento vitamín produkuji – pre jeho optimální příjem je proto důležité správné složení střevní bakteriální flóry. Z potravy získáme pouze asi 20 % vitamínu K2. Nachází se zejména ve fermentovaných a živočišných potravinách – ovšem pouze maso, vejce a mléčné produkty od zvířat, které se volně pásly, mají dostatečný obsah vitamínu K2. Z fermentovaných výrobků obsahuje vitamín K2 japonský sójový výrobek natto.

Pokud vám tyto zdroje nejsou dostupné, doporučuje se doplňovat si vitamín K2 ve formě kvalitních doplňků stravy, i v kombinaci s dalšími živinami potřebnými k podpoře zdravých kostí. Můžete sáhnout po originálních přírodních přípravcích. Náročná kritéria na čistotu, kvalitu vstupných surovin, jakož i standardizované výrobní postupy, splňuje například jedinečná značka Jamieson, která již celé století pomáhá lidem na celém světě směrovat ke zdraví:

Jamieson Vitamíny K2 120 µg a D3 1 000 IU

Tento doplněk stravy využívá synergické účinky obou vitamínů k podpoře zdraví kostí, má též silný antioxidační potenciál – zmírňuje působení volných kyslíkových radikálů a aktivuje imunitní systém. Přítomnost vitamínu K2 je neocenitelná zvlášť pro zpětné ukládání vápníku do kostí v pokročilejším věku. Především u žen po menopauze, jakož i u mužů a žen při osteoporóze je vhodné užívat ho dlouhodobě, nejlépe v kombinaci s vápníkem a vitamínem D3 ve formě kombinovaných doplňků stravy.

Jamieson MEGA CALTM (vápník 650 mg a vitamín D3 400 IU), jakož i Jamieson Ca + D3 (vápník 500 mg a vitamín D3 1000 IU)

Táto dvojkombinace spolu s vitamínem K2 podporuje zpětnou resorpci vápníku do kostí a přispívá k optimální látkové proměně, která je důležitá pro tvorbu energie. Podporuje zdravou regeneraci i činnost svalů a současně příznivě ovlivňuje přenos nervových vzruchů. Díky obsahu vitamínu D3 má přípravek významnou úlohu i při zvyšovaní imunity.

Jamieson Ca + Mg + D3 (vápník 333 mg, hořčík 167 mg a vitamín D3 200 IU)

Super trojkombinace, která společně s vitamínem K2 účinně pomáhá v boji proti řídnutí kostí, má strategický význam i pro správnou činnost svalů, zdravý růst a udržení zdravých zubů i posilování imunity. Hořčík v ní obsažený pomáhá odstraňovat únavu a vyčerpání, příznivě působí na psychickou rovnováhu, jakož i na optimální činnost nervového systému a přiměřené svalové napětí. Vyvážený obsah účinných látek nevyvolává žádné nežádoucí účinky, ani těžkosti při trávení.

Další pro... pro vitamín K2

– Chrání srdce a cévy – pomáhá vyplavovat nadměrné usazeniny z cév a předcházet tak kalcifikaci věnčitých tepen, což má obrovský význam v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Podporuje dosažení optimálního stavu, jelikož se vápník ukládá do kostí – neusazuje se v cévách.
– Snížením hladiny vápníku v cévách pomáhá zabránit degradaci elastinu a pozitivně tak ovlivňuje pružnost tkání. Příjem K2 je proto mimořádně důležitý při onemocnění Covid-19 vyvolaném vírem SARS-CoV-2, které může vést k různým plicním komplikacím.
– Aktivací proteinů, které kontrolují růst buněk v organismu, příznivě ovlivňuje ochranu před onkologickými onemocněními. Je též prospěšný pro pacienty po radioterapii.
– Na jeho nedostatek jsou citlivé mozkové buňky, jeho absence může být faktorem přispívajícím k Alzheimerově nemoci – podporuje totiž mozkovou aktivitu i vývoj paměťových schopností.
– Je důležitý pro správnou funkci ledvin.
– Pomáhá při léčbě žaludečních vředů.
– Zlepšuje citlivost na inzulin.
– Je účinný antioxidant, posiluje imunitu a vitalitu.

   
Vrátit se na začátek