Přirozený způsob jak získat energii

Nabízíme vám několik řešení pro „dobití baterek“.

Přirozený způsob jak získat energii

Pokud bychom si měli přát jednu věc, většina z nás se shodne na tom, že by to mohlo být více energie.  Zda už chcete získat více energie ze stravy nebo aktivitou, nabízíme vám několik řešení pro „dobití baterek“.

Zvyšte příjem hořčíku

Hořčík, jeden ze základných živin, se zúčastňuje na více než 300 metabolických reakcí včetně tvorby ATP, komplexní sloučeniny odpovědné za skladování a přenos energie. Mezi jeho nejvýznamnější úkoly patří produkce energie. Pokud okamžitě potřebujete získat energii, sáhněte po potravinách s vysokým obsahem minerálů, například po tyčinkách s ořechy nebo semínky. Pokud máte chuť na něco sladké, hořká čokoláda uspokojí vaše chutě. Pokud ji konzumujete s mírou, tato „zdravá pochoutka“ vám rozproudí krev v žilách. Ve 100 gramech hořké čokolády se nachází 176 miligramů hořčíku, což představuje přibližně polovinu doporučené denní dávky.

Snižte stres

Hlavní příčinou vzniku chronických zánětů a vyčerpání je stres. Každý z nás se s ním střetává v různé míře, i poobědní zívání může být právě důsledkem stresu. Skvělým způsobem, jak získat více energie, je prostřednictvím hudby. Nejenže zmírňuje stres, ale ovlivňuje také náladu, koncentraci a mozkovou činnost. Poslouchání klasické hudby nebo zvuků přírody působí uklidňujíce a dodává energii na zdolávání Vašich cílů. Poslouchání hudby, kterou máte rádi, pomáhá řešit úkoly rychleji, efektivněji a kreativněji.

Podívejte se jinam

Víte, že průměrný člověk mrkne asi 18krát za minutu? Pokud však sedíte za počítačem, toto číslo se výrazně snižuje, což způsobuje vysychání a namáhání očí. Pokud sedíte před obrazovkou většinu dne, zkuste využít tento rychlý tip: použijte pravidlo 20. Podívejte se 20 sekund na bod vzdálený aspoň 6 metrů vždy po 20 minutách práce s počítačem. Zabezpečíte tak dostatek oddychu pro oči a zároveň získáte energii. Tip: Pokud si myslíte, že si zapomenete dát tuto krátkou přestávku, nastavte si připomínky do kalendáře.

Zavřete oči

Asi jste o tom už slyšeli, ale dodržování pravidelného spánkového cyklu má nepředstavitelný dopad také na hladinu energie. Klidný spánek v potřebném množství je nevyhnutelný pro získání dostatku energie během celého dne. Hraje klíčovou roli také při správném fungování paměti, zlepšuje soustředění a všeobecné kognitivní funkce. Máte problém zaspat kvalitním, hlubokým spánkem? Výborný je vitamín B12, který přirozeně dodává energii a ovlivňuje metabolismus buněk. Zařazením jídel s vysokým obsahem vitamínu B12 (kreveta, tuňák nebo obohacené cereálie) do Vašeho stravovacího plánu a pravidelným cvičením se zase můžete „nastartovat“ na snadné zvládání každodenních úloh!

Zdroje:

Schäfer, T., Sedlmeier, P., Städtler, C., & Huron, D. (2013, August 13). The psychological functions of music listening

Low Energy Causes May Be Rooted in These 3 Nutritional Deficiencies (2018, June 29).

Gillett, R. (2015, July 25). The Best Music to Listen to For Optimal Productivity, According to Science.

National Heart, Lung and Blood Institute. (2017, January 23).Sleep Deprivation and Deficiency.

Bouchez, C. (2009, July 20). Top 10 Ways to Boost Your Energy.

Semeco, A. MS, RD. (2018, May 3). Top 12 Foods That Are High in Vitamin B12.

   
Vrátit se na začátek