Objevte benefity Ashwagandhy

Ashwagandha je přírodní bylinný extrakt v kapslích. Podporuje lepší koncentraci, poznávací funkce, paměť, odolnost vůči stresu, celkovou energii a vitalitu organismu.

Ashwagandha

Věděli jste, že… ?

...Ashwagandha doslova znamená koňská vůně a charakterizuje silný resp. „koňský účinek“ pro zdraví? Je to adaptogenní rostlina s příznivým účinkem na fyzické i psychické zdraví, imunitu, kardiovaskulární systém či pohlavní soustavu.

Ashwagandha má v tradiční medicíně silné zastoupení, a to díky vysokému obsahu účinných látek, jako jsou fl avonoidy, alkaloidy, saponiny, laktony, vitamíny i minerály. Z vitamínů je nejvíce zastoupený vitamín C a z minerálů zase železo a vápník.

Unikátní indická rostlina, známá jako indický ženšen podporuje lepší koncentraci, paměť, poznávací funkce, uvolňuje napětí a stres. Příznivě ovlivňuje zdravý spánek, zvyšuje energii a vitalitu. Působí jako silný antioxidant, udržuje zdravou pokožku a pomáhá při regeneraci svalů. Účinně podporuje trávení, fyzickou výdrž a potenci. Harmonizuje kardiovaskulární, endokrinní a nervový systém. Bez GMO, soli, cukru, škrobu, lepku, laktózy, umělých barviv, aromat a konzervantů.

Ashwagandha

Co je to Ashwagandha?

Ashwagandha je subtropická až tropická rostlina dorůstající do výše 1,5 metru. Místem její výskytu je zejména Indie a tropické země Asie, Afriky i Evropy. Má drobné žlutozelené květy, listy a kulatý oranžově červený plod ve tvaru bobule. Z rostliny se nejčastěji využívá její kořen, který se po sběru usuší a následně rozdrtí na jemný prášek. Je jednou z nejcennějších bylin v ajurvédském medicínském systéme s historií používání více než 3 000 let. Ashwagandha, též známá pod názvem Winter Cherry (zimní třešeň) zlepšuje schopnost těla udržet si fyzickou sílu a zlepšuje adaptaci organismu na různé typy stresu. Ashwagandha patří mezi nejčastěji používané přísady v různých omlazovacích sérech. Pomáhá udržet správnou výživu tkání, a to zejména svalů a kostí, přičemž podporuje správnou činnost nadledvin a reprodukčních orgánů.

Obsah a složení Ashwagandhy

Ashwagandha má v tradiční medicíně silné zastoupení, a to díky vysokému obsahu účinných látek, jako jsou flavonoidy, alkaloidy, saponiny, laktony, vitamíny i minerály.
• Flavonoidy sú známy svým antioxidačním a protizánětlivým vlivem na lidský organismus.
• Alkaloidy jsou při dodržení dávkování prospěšné zejména k podpoře imunitního systému a obranyschopnosti.
• Laktony jsou aktivní látky příznivě působící na vitalitu organismu, a naopak bojující proti rakovinovému
působení. Saponiny příznivě vplývají na obranyschopnost a podporu kardiovaskulárního systému.
Dále se v Ashwagandě nacházejí aminokyseliny, fytosteroly, třísloviny a jiné prospěšné účinné látky.

Příznivé účinky na organismus

Jakož i jiné adaptogenní rostliny, pomáhá Ashwagandha tělu udržovat homeostázi, tedy rovnováhu vnitřního prostředí. Ashwagandha má vysoký obsah železa a zvyšuje hladinu hemoglobinu. V čínské medicíně se používá k podpoře činnosti jater a ledvin. Ashwagandha posiluje tkáně, „čistí“ mysl, posiluje nervovou soustavu a podporuje klidný spánek. Podporuje paměť, sexuální schopnosti a redukuje šedivění vlasů. Navíc Ashwagandha patří mezi adaptogeny, zlepšuje výkonnost svalů a nervové soustavy u sportovců, zlepšuje psychomotorickou koordinaci a snižuje reakční čas. Ashwagandha může též pomáhat při hypofunkci štítné žlázy, a tedy její neschopnosti tvořit dostatečné množství hormonů.

• Podpora imunity a obranyschopnosti

Ashwagandha obsahuje veliké množství antioxidantů, minerálů a vitamínu C, které podporují imunitní systém. Účinné látky v rostlině působí protizánětlivě, antibakteriálně a antioxidačně. Podporují antioxidační aktivitu, která chrání buňky před volnými radikály brání tak oxidačnímu stresu.

Ashwagandha

• Podpora psychického stavu a nervového systému

Ashwagandha je známá pro svoji schopnost snižovat stres a zlepšovat aktuální psychický stav. Rostlina bojuje proti úzkosti, stresovému i emočnímu vypětí, depresi a působí na celkové uklidnění mysli. Reguluje, resp. snižuje hladinu hormonu kortizolu. Podporuje mozkovou činnost, zlepšení koncentrace, podporu paměti a soustředění se. Některé studie poukazují, že Ashwagandha může zmírnit problémy s pamětí a mozkovými funkcemi.

• Podpora plodnosti a testosteronu u mužů

Ashwagandha je známá zejména pro své silné účinky na hladinu testosteronu a pohlavní zdraví u mužů. Některé výzkumy poukazují na souvislost mezi užíváním Ashwagandhy a zvýšení počtu i pohyblivosti spermií. Pomáhá také lepšímu prokrvení pohlavní soustavy, oblasti malé pánve u mužů i u žen, a tak příznivě působí proti neplodnosti.

• Bojuje proti zánětům

Několik studií na zvířatech prokázalo vliv Ashwagandhy na zmírňování zánětlivých procesů. Z výzkumů na lidech vyplynulo, že rostlina zvyšuje aktivitu buněk odpovědných za boj s infekcemi.

• Vliv na kardiovaskulární systém

Dalším účinkem je podpora kardiovaskulárního systému. Rostlina podporuje snížení krevního tlaku, špatného cholesterolu LDL a hladiny cukru v krvi. Ashwagandha může pomoci zlepšit pevnost cévních stěn a cirkulaci krve i krevní zásobení tkání v těle. Díky vysokému obsahu železa působí na zvýšení počtu červených krvinek.

• Snižuje cholesterol v krvi

Užívání přípravků s obsahem Ashwagandhy má nejen protizánětlivé vlivy, ale také pomáhá zlepšit zdraví našeho srdce tím, že snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi.

• Podpora metabolismu a svalové hmoty

Pozitivní výsledky přinesly i výzkumy, které prokázaly, že podporuje růst svalové hmoty a zároveň pomáhá při regeneraci svalů. Podporuje energetický metabolismus a spalování tuků.

   
Vrátit se na začátek