Maca = energie života, podpora plodnosti

Kvůli svému bohatému nutričnímu složení je dnes maca středobodem pozornosti farmaceutického a medicinského výzkumu.

Maca = energie života, podpora plodnosti

Maca, produkt známý jako peruánský ženšen, v jazyku domorodců zní jako ma-ca, z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje tělo. První písemná zmínka o tomto kořenu pochází z roku 1553 – ze záznamů v Kronice španělských dobyvatelů And se dozvídáme, že bojovníci Inků a Španělů konzumovali před bojem velké množství kořenu macy pro podporu bojového ducha a výdrže. Tato rostlina, neuvěřitelně odolná na drsné podmínky And, byla po staletí pro místní obyvatele základní součástí potravy. Zásobující organismus energií a zvyšující jeho odolnost. Kořen macy byl zároveň vyhledávaným prostředkem pro zvýšení potence a plodnosti – pro své povzbuzující účinky na sexuální apetit byl označen jako afrodiziakum z And. A právě díky těmto svým vlastnostem se stal kořen vzácným platidlem při obchodování.

Rezervoár živin

Maca je bohatá na obrovské množství živin – vitamíny: A, B1, B2, B3, C, D a E, minerály a stopové prvky: železo, hořčík, měď, zinek, sodík, draslík, vápník, fosfor, síra, bizmut, křemík, bór a jód, a taktéž proteiny, enzymy, aminokyseliny, vlákninu, komplexní alkaloidy a steroly i další unikátní složky, tzv. makeány a makamidy – právě ty napomáhají výrazně nastartovat organismus, zvyšovat jeho sílu a výkon.

Kvůli svému bohatému nutričnímu složení je dnes maca středobodem pozornosti farmaceutického a medicinského výzkumu. Řada celosvětových studií potvrdila nejen její mimořádný dosah na sílu a výkonnost. Taktéž se ukázalo množství dalších zdravotních účinků pozitivně ovlivňující hormonální systém a tím následně také fyzický a psychický stav člověka. Hormony jsou totiž základem životaschopnosti našeho organismu. Bez hormonů lidský organismus fungovat nemůže. Řídí tělesné pochody na buňkové úrovni a nad jejich správnou činností bdí právě hormonální systém.

PŘÍRODNÍ CESTA OBNOVY HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY

Za unikátní považují výzkumníci schopnost macy přirozenou cestou nastolit v těle hormonální rovnováhu. Jelikož hormony zasahují do všech životních pochodů v našem organismu, pokud se s nimi něco děje, může to následně poznačit naše fyzické, ale také psychické zdraví. A právě tu může výrazně pomoci maca. Ojedinělé složení živin v této vzácné rostlině přímo ovlivňuje endokrinní systém – maca totiž obsahuje množství stavebních látek, které jsou nenahraditelnými složkami hormonů, a tělo si z nich hormony dokáže přirozeně vyrábět. Právě díky nastolení hormonální balance se daří mace zároveň vyladit rozladěné životní pochody a navrátit tak tělu fyzické i psychické zdraví.

Znovu získaná hormonální rovnováha přináší tak množství benefitů pro celkové zdraví organismu.

Zvýšení libida a potence, podpora plodnosti

Maca dokáže přirozenou cestou vyladit činnost hypotalamu a hypofýzy, které řídí činnost žláz s vnitřní sekrecí, jako jsou nadledvinky, štítná žláza, slinivka a další. Tím tak dostane do rovnováhy steroidní hormony - testosteron, progesteron a estrogen. Bez nežádoucích vedlejších účinků pomáhá zlepšit sexuální funkce a také fertilitu u obou pohlaví. U mužů pozitivně ovlivňuje kvalitu i počet spermií a u žen vývoj vajíček. Zlepšuje nejen samotnou plodnost, ale přispívá také k zvýšení libida – je považována za účinné afrodiziakum. Zvyšuje sexuálnu touhu, pomáhá při léčbě mužské impotence, menstruačních poruchách a je účinným prostředkem k oddálení hormonálních změn, které přicházejí se stárnutím. Vzhledem na to, že maca účinně vyrovnává hladinu hormonů, její pravidelné užívání přispívá k regulaci návalů horečky a nočního pocení v menopauze.

Zmírnění deprese, stresu a únavy

S bohatým obsahem živin v koření macy souvisí její schopnost pozitivně ovlivnit emocionální stav – díky příznivým účinkem na náladu pomáhá zmírnit vnímání úzkosti a stresu, napomáhá zvládat nervové napětí. Stabilizuje náladovost a deprese, příznivě účinkuje při únavě – má jedinečný efekt při chronickém únavovém syndromu. K nejznámějším tradičním způsobům použití macy pro tento účel patřilo její přidávání do speciálních čajů během tanečních ceremónií Inků, což přispívalo k uvolnění a nastolení radostné mysli účastníků…

Posila duševní bdělosti, paměti a koncentrace

Díky stimulačním účinkům maca podporuje duševní bdělost, pozitivně ovlivňuje paměť a schopnost učit se – napomáhá také při oslabení paměti a poruchách koncentrace. Její povzbuzující efekt je rovnoměrný a trvalý a hlavně v porovnání s kávou a čajem nezatěžuje nadledvinky. Její schopnost vzpružit paměť ocení hlavně duševně pracující lidé při extrémním množství pracovních povinností a studenti ve zkouškovém období.

Pomoc při osteoporóze a hojení zlomenin

Díky obsahu organického, snadno vstřebatelného vápníku a hořčíku i dalších minerálů v optimální kombinaci zabraňuje maca odvápňování kostí a je účinnou pomocí v boji proti osteoporóze. Zároveň má velmi dobrý vliv na urychlení hojení zlomenin kostí. Z výsledků nedávno uskutečněné studie na myších s odstraněnými vaječníky vyplynulo, že maca dokáže zmírnit těžkosti související s osteoporózou vyvolanou hormonálními změnami v menopauze. Přispívá k zlepšení hustoty a pevnosti kostí.

Zlepšení kvality pokožky a vlasů

S vysokým obsahem výživných látek v mace a zároveň její schopností vyrovnávat hladinu hormonů souvisí také její vliv na zlepšení kvality pokožky – čistí pleť od pigmentových skvrn a pomáhá při akné, pokud akné souvisí s hormonální nerovnováhou. Rostlinný výtažek dokáže organizmus zpracovat mnohem lépe než přípravky na akné založené na chemické bázi. Maca je výjimečně účinná také při vypadávaní vlasů z hormonálních důvodů, když jiné přípravky neúčinkují. Je také vhodnou prevencí proti jejich vypadávání a zároveň podporuje růst vlasů.

Čistý rostlinný výtažek této životodárné byliny v přípravku Jamieson Maca 1000 mg z produkce kanadského výrobce přírodních vitamínů Jamieson Laboratories Ltd. obohatil v současnosti nabídku lékáren.

Povolený doping na zvyšování kondice

Fakt, že kořen macy byl pro své bohaté nutriční složení pro původní obyvatele And základním zdrojem energie, nenahraditelným při zvyšování fyzické kondice a síly, inspiroval lékaře sportovců k uskutečnění celosvětové studie, do které byli zapojení běžci na dlouhé tratě. Ze studie vyplynulo, že maca díky rovnoměrnému a trvalému přílivu energie zvyšuje vytrvalost při běhu na dlouhé tratě a zároveň přispívá k budování svalové hmoty. Současně pozitivně ovlivňuje fyzický a psychický stav vytrvalostních sportovců. Na základě těchto zjištění doporučují lékaři sportovců používat macu při vytrvalostních a silových sportech na podporu optimální výkonnosti jako povolený přírodní doping. Díky tomu, že neobsahuje kofein, rafinovaný cukr, ani žádné nepovolené látky na zvýšení energie, vzbuzuje u sportovců stále větší zájem.

   
Vrátit se na začátek