Jaký je rozdíl mezi rybím olejem a olejem z lněných semínek z hlediska účinnosti esenciálních mastných kyselin? Mohou se přijímat spolu s multivitaminy a vitamínem B12?

Pokud používáte v současnosti jakékoliv léky – předtím, než začnete používat vitamíny, minerály, dietní, výživové, rostlinné anebo homeopatické výživové doplňky, pozorně si přečtěte písemnou informaci a poraďte se se svým lékařem. Na základě získaných informací vám doporučí výživový doplněk přesně na míru.

Esenciální mastné kyseliny jsou základní stavební pilíře tuků a olejů. Jelikož si je některé tělo neumí vytvořit samo, musí se organizmu dodávat z vnějších zdrojů. Jedním z takových to druhů esenciálních mastných kyselin jsou omega-3 mastné kyseliny. Nabízejí celou řadu zdravotních výhod, jako snížení „zlého“ cholesterolu, hladiny triglyceridů a krevního tlaku. Zabraňují srážení krevních destiček, ty se potom nezachytí na cévních stěnách, co přispívá k zlepšení průtoku krve. Díky proti zánětlivému účinku mohou omega-3 mastné kyseliny poskytnout úlevu při mnohých onemocnění, jako jsou například revmatoidní artritida, psoriáza a různé druhy ekzémů.

Omega-3 mastné kyseliny z rybího oleje se získávají ve formě EPA a DHA. Lněná semínka jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin ve formě ALA. Výzkumy potvrdily pozitivní vlastnosti obou přípravků při vzpomínaných indikacích. Vitalitu srdce a úlevu od bolesti kloubů výrazněji podporuje rybí olej, a to díky bohatému obsahu omega-3 mastné kyseliny EPA. Blahodárně také ovlivňuje duševní zdraví. Při alergiích na ryby a mořské živočichy se doporučuje lněný olej, ale není vhodné užívat ho v průběhu těhotenství a kojení.

Omega-3 mastné kyseliny ve formě EPA a DHA se mohou při přesně specifických podmínkách syntetizovat, také z formy ALA.

Výživové doplňky s omega-3 mastnými kyselinami mohou používat spolu s vitamíny skupiny B a multivitaminy. Při všech našich výživových doplňcích vám doporučujeme přečíst si příbalové informace a poradit se se svým lékařem, který vám poradí vhodné koncentrace výživných látek podle vašich individuálních potřeb.

   
Vrátit se na začátek