Záruka dobře fungující imunity – zdravá střeva

Záruka dobře fungující imunity – zdravá střeva

Zdraví vašeho gastrointestinálního traktu přímo souvisí se zdravím a funkcí vašeho imunitního systému. Střevní mikrobiom, soubor mikroorganismů, které se nacházejí ve vašem střevě a imunita jsou totiž velmi úzce provázané! Pokud je střevní mikrobiom zdravý, dokáže se proti choroboplodným zárodkům  bránit a nedovolí jim tak snadno se šířit.  Pokud je však nevyvážený, oslabuje se imunitní systém a na patogeny, včetně virů, bakterií a parazitů nedokáže reagovat rychle a cíleně.

Vaše střevo ovlivňuje asi 70 % vaší imunitní odpovědi a to, zda je silná nebo slabá, závisí na zastoupení populace „dobrých” a „špatných” bakterií v něm přítomných. Dbejte proto o obnovu přirozené střevní mikroflóry! „Dobré” střevní bakterie mají mnoho prospěšných úkolů, jako je regulace vašeho metabolismu, nálady, kognitivních funkcí, chuti k jídlu, trávení a imunity.1

Symbiotický vztah

Imunitní systém a střeva mají symbiotický vztah. To znamená, že z tohoto spojení profituje jak imunitní systém člověka, tak mikrobiom. Dobré bakterie, které jsou součástí mikrobiomu, trénují imunitní buňky, aby rozlišovaly mezi „nevlastními“ a „vlastními“, zatímco střeva signalizují imunitnímu systému, aby vytvořil vhodné imunitní reakce.2 Imunitní systém na druhé straně pomáhá udržovat zdravý mikrobiom se spoustou rozmanitostí.2 Tuto šetrnou obousměrnou komunikaci mezi vašimi střevy a imunitními buňkami lze podpořit správným životním stylem a výběrem specifických živin.

Výživa a probiotika

Je třeba doplňovat si prospěšné bakterie, probiotika, která se následně usazují na střevních stěnách a zlepšují tak funkci střevní slizniční bariéry. Zabraňují přichytávání patogenů na střevních stěnách a tím jejich nežádoucímu přemnožování, působí protizánětlivě a díky tomu regulují imunitu správným směrem. Jsou doslova čističi tlustého střeva.

Když budete jíst stravu bohatou na probiotické potraviny, jako je kefír a kysané zelí, probiotickou vlákninu (nacházející se v zelenině a luštěninách) a omezíte příjem zpracovaných potravin způsobujících záněty v těle (granolové tyčinky, mražené večeře, pečivo zakoupené v obchodě), tyto změny ve stravování mohou zvýšit odolnost vašeho organismu, kvalitu střevního mikrobiomu a tím i sílu vašeho imunitního systému.3 V nedávno provedené studii byli jedinci infikovaní rýmou rozděleni do dvou skupin; jedna skupina dostávala probiotický doplněk a druhé bylo podáváno placebo. Skupina, která dostávala probiotika, měla silnější imunitní odpověď doprovázenou sníženým vylučováním viru (prostřednictvím nazálních nebo orálních sekretů).4 Takže v období nachlazení a chřipky může být prospěšné zařadit do jídelníčku probiotický doplněk pro menší pravděpodobnost přenosu infekce.

Multivitamíny, vitamín C a D

Většina lidí nekonzumuje dostatek ovoce a zeleniny 5, a to může vést k nedostatku živin. Poskytnout vašemu organismu klíčové živiny a udržet tak správnou funkci imunitního systému může napomoci doplnění výživy jak kvalitními multivitamíny, tak i vitamíny C a D. Nedostatek vitamínu D je spojen se špatným fungováním imunitního systému a střevní dysbiózou (nerovnováha mezi prospěšnými a škodlivými).6 Příjem vitamínu D může pomoci rovněž při nedostatku slunečního záření během zimních měsíců u lidí žijících v severních zeměpisných šířkách. Doplňování vitamínu D může být vhodnou pomocí u lidí s olivovým a tmavým odstínem pleti, kteří jsou vystaveni ještě většímu riziku deficitu vitamínu D, jelikož vyšší obsah melaninu v jejich pokožce snižuje v ní syntézu vitamínu D. Zvažte případně stanovení hladiny vitamínu D v krvi svého lékaře – na základě krevního rozboru vám přesně určí, kolik vitamínu D byste měli užívat. Nezbytnou živinou pro váš imunitní systém je také vitamín C, tělo si ho však neumí vyrobit samo. Je proto třeba doplňovat si jej prostřednictvím stravy, jakož i formou doplňků stravy.8 Vitamín C má pro náš imunitní systém strategický význam, protože pomáhá zvyšovat aktivitu důležitých imunitních buněk a podporuje tvorbu protilátek.8 Jelikož tento vitamín aktivuje bílé krvinky, které hrají důležitou roli v boji proti chorobám, organismus potřebuje mít neustále k dispozici jeho bohatou zásobu.

Echinacea, zinek a léčivé huby

Když se cítíte vyčerpaní, nebo máte počáteční příznaky infekce horních cest dýchacích, podpořit imunitu vám pomohou přípravky s výtažky echinacey, s obsahem zinku nebo extrakty léčivých hub. Povzbuzují přirozenou imunitní odpověď buněk a jejich podpůrný terapeutický účinek potvrdily mnohé klinické studie. Echinacea se tradičně používá v bylinné medicíně ke zkrácení trvání příznaků nachlazení a chřipky.9 Zinek je minerál, který je potřebný pro správnou činnost imunity a je rozhodující pro vývoj a funkci imunitních buněk.10 Zjistilo se, že doplnění zinku snižuje trvání běžného nachlazení o 33 % (studie z roku 2017 11). Houby mohou být při imunitní odpovědi částečně nápomocné díky obsahu betaglukanů, speciálních polysacharidů nacházejících se v buněčných stěnách hub a kvasinek, jako je Saccharomyces cerevisiae. Glukany jsou součástí skupiny biologicky aktivních přírodních molekul s imunostimulační funkcí.12

Vaše střevo a imunitní systém jsou úzce propojeny. Zdraví jednoho systému závisí na druhém. Proto je důležité zdraví vašeho střevního mikrobiomu udržovat konzumací široké škály výživných potravin a příjmem vhodných doplňků stravy pro podporu imunity a správné činnosti střev.

Reference  

  1. Cohen, Sandy. UCLA health. If you want to boost immunity, look to the gut. March 19, 2021. https://connect.uclahealth.org/2021/03/19/want-to-boost-immunity-look-to-the-gut/#:~:text=70%25%20of%20the%20immune%20system,diet%20affects%20the%20immune%20system.
  2. Zheng D, Liwinski T, Elinav E. Interaction between microbiota and immunity in health and disease. Cell research. 2020 Jun;30(6):492-506.
  3. Wiertsema SP, van Bergenhenegouwen J, Garssen J, Knippels LMJ. The Interplay between the Gut Microbiome and the Immune System in the Context of Infectious Diseases throughout Life and the Role of Nutrition in Optimizing Treatment Strategies. Nutrients. 2021 Mar 9;13(3):886. doi: 10.3390/nu13030886. PMID: 33803407; PMCID: PMC8001875.
  4. Turner RB, Woodfolk JA, Borish L, Steinke JW, Patrie JT, Muehling LM, Lahtinen S, Lehtinen MJ. Effect of probiotic on innate inflammatory response and viral shedding in experimental rhinovirus infection–a randomised controlled trial. Beneficial microbes. 2017 Apr 26;8(2):207.
  5. Centers for Disease Control and Prevention. (2017, November 16). Only 1 in 10 adults get enough fruits or vegetables. Centers for Disease Control and Prevention. Retrieved January 26, 2022, from https://www.cdc.gov/media/releases/2017/p1116-fruit-vegetable-consumption.html
  6. Tabatabaeizadeh SA, Tafazoli N, Ferns GA, Avan A, Ghayour-Mobarhan M. Vitamin D, the gut microbiome and inflammatory bowel disease. Journal of research in medical sciences: the official journal of Isfahan University of Medical Sciences. 2018;23.
  7. Janz T, Pearson C. Vitamin D blood levels of Canadians. Statistics Canada Catalogue no. 82624-x. Accessed Nov 1, 2020 at: https://www150.statcan.gc.ca/n1/pub/82-624-x/2013001/article/11727-eng.htm
  8. Bucher, A., & White, N. (2016). Vitamin C in the Prevention and Treatment of the Common Cold. American journal of lifestyle medicine10(3), 181–183. https://doi.org/10.1177/1559827616629092
  9. Karsch-Völk, M., Barrett, B., & Linde, K. (2015). Echinacea for preventing and treating the common cold. JAMA, 313(6), 618. https://doi.org/10.1001/jama.2014.17145
  10. Science, M., Johnstone, J., Roth, D. E., Guyatt, G., & Loeb, M. (2012). Zinc for the treatment of the common cold: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Canadian Medical Association Journal, 184(10). https://doi.org/10.1503/cmaj.111990
  11. Hemilä H. Zinc lozenges and the common cold: a meta-analysis comparing zinc acetate and zinc gluconate, and the role of zinc dosage. JRSM open. 2017 Apr;8(5):2054270417694291.
  12. kramienė D, Kondrotas A, Didžiapetrienė J, Kėvelaitis E. Effects of ß-glucans on the immune system. Medicina. 2007 Aug;43(8):597.
   
Vrátit se na začátek