Koenzym Q10 se selenem a vitamínem B1

Hladina koenzymu Q10 s věkem přirozeně klesá, proto existuje potenciál, že některé zdravotní problémy související s věkem se můžou zhoršit anebo postupovat rychleji v důsledku poklesu hladiny koenzymu Q10 v buňkách.

Koenzym Q10 se selenem a vitamínem B1

Koenzym Q10 též známý jako ubichinon, je látka přirozeně se vyskytující v mitochondriích (buněčných organelách) v každé buňce těla. Pomáhá doplňovat energii pro činnost srdce, přispívá k udržení optimálního krevního tlaku, působí proti únavě a nedostatku vitality. V buňkách srdce je obzvlášť vysoký obsah koenzymu Q10, kvůli vysokým nárokům na energii, která je vyžadována pro činnost srdečního svalu a efektivní pumpování krve do těla. Koenzym Q10 též hraje úlohu při snižování frekvence výskytu bolestí hlavy při migréně a související nevolnosti a zvracení.

Selen podporuje správnou činnost imunitního systému, štítné žlázy, tvorby spermií a přispívá k udržení zdravých vlasů a nehtů. Vitamín B1 chrání buňky před oxidačním stresem, udržuje správnou činnost srdce, nervového systému a psychiky.

Co je koenzym Q10 a proč ho potřebujeme?

Hladina koenzymu Q10 s věkem přirozeně klesá, proto existuje potenciál, že některé zdravotní problémy související s věkem se můžou zhoršit anebo postupovat rychleji v důsledku poklesu hladiny koenzymu Q10 v buňkách. K poklesu koenzymu Q10 může přispívat léčba statiny (až 54 %-ní vyčerpání koenzymu Q10), protože statiny působí jako inhibitory HMG-CoA reduktázy (enzym produkující cholesterol v játrech), která je též zapojená do syntézy koenzymu Q10. Ukázalo se, že obnovení hladiny koenzymu Q10 jeho doplňováním snižuje bolest svalů u pacientů, kteří užívají statiny a snižuje únavu, bolest svalů a dýchavičnost (související se srdeční anebo plicní dysfunkcí) u pacientů, kteří ukončili léčbu statiny, aby se zotavili z nežádoucích účinků.

Meta-analýza zkoumala účinky CoQ10 na kardiovaskulární riziko u pacientů s hypertenzí a zjistila, že suplementace CoQ10 snižuje krevní tlak a zlepšuje kardiovaskulární zdraví u pacientů s hypertenzí. Další studie zkoumala účinky CoQ10 na kardiovaskulární riziko u pacientů s akutním infarktem myokardu. Sledovala více než 400 pacientů během 1 roku a zjistila, že suplementace CoQ10 snižuje riziko srdečního selhávání a zlepšuje kvalitu života pacientů s akutním infarktem myokardu. Dávkování CoQ10 by mělo být vždy prokonzultováno s lékařem, zejména u pacientů užívajících léky na srdeční onemocnění anebo antikoagulancia.

Věděli jste, že ...?

... nedostatek CoQ10 v mitochondriích svalu může mít za následek snížení energetického metabolismu srdce, což může vést k oslabení jeho funkce (kardiomyopatie) a zvýšení rizika srdečních onemocnění? Jeho přidání do stravy může mít kardioprotektivní účinky, tj. pomoci zlepšit energetický metabolismus srdce, a tak snížit riziko onemocnění srdce a cév.

Selen a jeho účinky

Selen je základní stopový minerál s antioxidačními vlastnostmi, díky čemuž má schopnost zpomalit stárnutí a poškozování tkání v důsledku působení volných radikálů. Červené krvinky, ledviny, játra, slezina, svaly, nehty, vlasy a zubní sklovina obsahují značné množství selenu. Selen zabraňuje oxidaci LDL cholesterolu, pomáhá udržovat elasticitu cévní tkáně a zpomaluje stárnutí a kornatění cév. Taktéž pomáhá zamezit nepřiměřené srážlivosti krevních destiček a jejich usazování se na stěnách cév. Kromě toho selen zvyšuje poměr HDL („dobrého“) cholesterolu k LDL. Selen jako antioxidant, může zabránit vzniku šedého zákalu (poškození oční čočky) a makulární degenerace (poškození makuly ve středu sítnice), což jsou dvě nejčastější příčiny poškození zraku a slepoty u starších lidí. Navíc má selen protizánětlivé účinky, pomáhá zmírnit záněty a přidružené symptomy bolesti, např. ztuhlost, otoky spojené s nemocemi, jako revmatitida, lupus, psoriáza a ekzém.

Podporuje zdravý imunitní systém, pomáhá v boji proti infekcím. Je prokázáno, že selen se podílí významnou měrou na správné funkci štítné žlázy a působí jako katalyzátor při výrobě hormonu štítné žlázy. Je nevyhnutelný ke správné činnosti imunitního systému.

Selen je nevyhnutelný pro zdraví štítné žlázy a funkční metabolismus. Je též silným antioxidantem a snižuje oxidační stres. Vitamín B1 (thiamin) napomáhá buňkám v těle proměňovat sacharidy na energii a je nevyhnutelný pro správnou funkci srdce, svalů a nervového systému. Jeho nedostatek může způsobovat slabost, únavu a poškození nervů.

Proč je vitamín B1 pro nás tak důležitý?

Pravidelné podávání vitamínu B1 má za následek čilost, chuť do života a též účinkuje proti náladovosti a podrážděnosti a celkově zvyšuje psychickou výkonnost, navozuje vyrovnanost a odstraňuje nervozitu. Nedostatek vitamínu B1 kromě jiného způsobuje i nespavost provázenou stavy melancholie a bolesti hlavy.

• pozitivně vplývá na zdraví srdce – je prokázáno, že nedostatek vitamínu B1 zeslabuje srdeční činnost, snižuje pružnost srdeční tkáně, způsobuje pomalý a nepravidelný pulz a může vést až k zástavě srdce.

• zúčastňuje se na metabolismu sacharidů – lidé, kteří konzumují hodně moučných jídel, sladkostí, či zákusků, mají potřebu tohoto vitamínu o mnoho vyšší než lidé, kteří konzumují zejména bílkovinnou stravu. Vitamín B1 též stabilizuje chuť do jídla a už i jeho mírný nedostatek vyvolává chuť na sladké.

• pozitivně vplývá na paměť – vitamín B1 totiž podporuje tvorbu acetylcholinu, látky, která je nevyhnutelná ke správnému fungování paměti, pozornosti a chápání a projevem jeho nedostatku je neschopnost koncentrace, „krátká paměť“, nedostatek iniciativy, či nejistota.

   
Vrátit se na začátek