banner jamieson odborne clanky poznejte sve ziviny
banner jamieson odborne clanky poznejte sve ziviny2 Vápník je důležitý minerál v těle člověka. Známý je hlavně díky roli, kterou hraje při tvorbě a udržování silných a zdravých kostí a zubů.
« zpět

Poznejte své živiny: Vápník a měsíc povědomí o osteoporóze

21.11.2016

Tisknout

Vápník je důležitý minerál v těle člověka. Známý je hlavně díky roli, kterou hraje při tvorbě a udržování silných a zdravých kostí a zubů. Přestože převážná většina vápníku je v těle vázána v kostech a zubech, malé množství vápníku se nachází také v krevním oběhu. Vápník v krvi se podílí na přenosu živin k buňkám, produkuje hormony a enzymy, které se podílejí na trávení, podporuje hojení ran a podílí se na svalové kontrakci.

Proč je vápník důležitý pro mé kosti?

Vzhledem k tomu, že v krevním oběhu se nachází jen malé množství vápníku, tělo jeho hodnoty přísně reguluje. Pokud strava neposkytuje dostatečné množství vápníku, organismus začne odebírat vápník z kostí a odvádí ho do krevního oběhu. V průběhu několika let to může vést k osteoporóze, která je považována za "tiché" onemocnění, neboť na jejím začátku nejsou přítomny žádné varovné symptomy. Osteoporóza způsobuje, že kosti se stávají slabé a křehké, často vede k frakturám zápěstí, kyčle a páteře.

Jaké jsou nejlepší potravinové zdroje vápníku?

Riziko osteoporózy se zvyšuje, pokud strava neobsahuje adekvátní množství vápníku. K nejbohatším potravinovým zdrojům vápníku patří:

- mléčné výrobky (mléko, jogurt, sýr),

- obohacené produkty, jako např. tofu, sójové nápoje a pomerančový džus,

- rybí konzervy s kostmi, např. sardinky nebo losos,

- v menších množstvích je vápník přítomen i v zelené listové zelenině (brokolice, kapusta a špenát), jakož i v mandlích a sezamových semínkách.

Kolik vápníku potřebuji?

Vápník je základní živinou, kterou člověk potřebuje po celý život. Obzvláště důležitý je pro rostoucí děti a dospívající – pomáhá při tvorbě adekvátní kostní hmoty, která je nezbytná pro udržení silných kostí po celý život. K budování kostí dochází ve nejvýznamnější míře během dospívání. Vrchol kostní hmoty u člověka se dosahuje v 3. dekádě života. Po tomto období kosti přestanou růst a dochází k přirozenému úbytku kostí (po 30. roce věku).

Doporučený denní příjem vápníku:

Kojenci 0-6 měsíců: 300 mg, 6-12 měsíců: 400 mg

Děti 1-3 roky: 600 mg

Děti 4-6 let: 700 mg

Děti 7-10 let: 900 mg

Děti 11-14 let: 1 200 mg chlapci, 1 300 mg dívky

Chlapci 15-18 let: 1 300 mg a 1 500 mg při zvýšené zátěži

Dívky 15-18 let: 1 200 mg a 1 400 mg při zvýšené zátěži

Ženy: 1 000-1 200 mg

Těhotné a kojící ženy: 1 400 a 1 600 mg

Muži: 1 000-1 300 mg

* Dosáhnout tato doporučená množství na denní bázi prostřednictvím stravy může být náročné, zejména pokud se jedná o přísné vegetariány, osoby, které drží dietu, příp. trpí intolerancí laktózy, resp. nekonzumují mléčné výrobky. Z těchto důvodů může být nutná suplementace vápníku. V případě, že se jedná převážně o uhličitan vápenatý, je třeba užívat jej s jídlem (ráno nebo večer). Přípravky s převážným obsahem citrátu vápenatého lze užívat na prázdný žaludek kdykoliv během dne. Doplňky stravy s obsahem hořčíku je nejvhodnější užívat večer, protože hořčík přispívá k relaxaci svalů a podporuje dobrý spánek. Přípravky s obsahem vitamínu D pomáhají zvýšit vstřebávání vápníku v těle.

Které doplňky stravy není vhodné užívat společně s vápníkem?

Pokud v současnosti užíváte doplněk stravy se železem (jako mnoho žen, k léčbě anémie z nedostatku železa), je důležité neužívat jej současně s vápníkem. Vápník zpomaluje vstřebávání železa. V případě, že nebudete tyto přípravky užívat s dostatečným časovým odstupem, nedosáhnete jejich benefity v plném rozsahu. Vápník byste také měli užívat několik hodin před nebo po užití léků.

Můžete mi doporučit nějaký konkrétní doplněk stravy s obsahem vápníku?

Vhodný přípravek je Jamieson Super Calcium. Každá tableta obsahu 600 mg vápníku (uhličitan) a 400 IU vitamínu D, který přispívá k lepší absorpci vápníku v těle. Jamieson Super Calcium vám umožní dosáhnout doporučeného denního příjmu těchto pro tvorbu kostí nezbytných živin pouze ve dvou tabletách denně. Tento přípravek je ve formě Mini-Tab TM – nejmenší dostupné tablety! Pro ty, kteří neradi polykají tabletky, Jamieson připravil tablety na cucání.

Recept měsíce s vysokým obsahem živin: Hummus z bílých fazolí, které jsou bohaté na vápník

Jeden pohár konzervovaných bílých fazolí obsahuje 191 mg vápníku, který se podílí na tvorbě kostí. Vyzkoušejte tento hummus připravený s fazolemi cannellini (bílá) namísto tradiční cizrny. Je to jednoduchý a lahodný způsob, jak obohatit vaši stravu o extra vápník. Výborně chutná s celozrnnými sušenkami, příp. s čerstvě nakrájenou syrovou zeleninou!

Ingredience:

• 1 plechovka fazolí cannellini

• 2 stroužky česneku

• 1 lžička balzamikového octa

• 1 polévková lžíce tahini

• ¼ lžičky soli

• ¼ lžičky čerstvě mletého pepře

• 1 polévková lžíce extra panenského olivového oleje

• 1 citron (šťáva)

Postup:

1. Pomocí kuchyňského robota dohladka vymíchejte všechny ingredience (cca. 2-3 minuty).

2. K hummusu z bílých fazolí přidejte před podáváním trochu olivového oleje a čerstvě mletý černý pepř.

Recept převzat z: www.greatist.com.