Vitamín života – B12

Vitamín B12 ovlivňuje široké spektrum životních pochodů, od růstu a dělení buněk a tvorby červených krvinek až po přeměnu živin z potravy na využitelnou energii.

Vitamín B12 ovlivňuje široké spektrum životních pochodů, od růstu a dělení buněk a tvorby červených krvinek až po přeměnu živin z potravy na využitelnou energii. Podporuje nervovou činnost, zlepšuje psychickou rovnováhu, má klíčový význam při látkové přeměně a nejnovější studie poukazují na jeho schopnost snižovat hladinu rizikového homocysteinu v krvi. Odhaduje se, že jeho deficitem ve světovém měřítku trpí pětina lidstva.

I přesto, že množství vitamínu B12 (kobalaminu), které si náš organismus nárokuje za celý svůj život, odpovídá velkosti obilného zrnka, jsou jeho životodárné účinky více než obdivuhodné:

– potřebují ho krvinky i buňky – je nevyhnutelný pro tvorbu červených krvinek, podporuje výstavbu deoxyribonukleové kyseliny, zúčastňuje se na množení všech buněk, jejich růstu i dospívání.

– pomáhá metabolizovat cukry, tuky a bílkoviny – přeměna těchto látek přímo ovlivňuje růst, svalovou činnost, projevy dráždivosti, bioelektrické děje, vylučování, závisí od něj každý fyziologický jev v našem organismu.

– dobíjí nás životní energií – nedostatek vitamínu B12 způsobuje úbytek karnitinu, který loví v krvi molekuly tuků a dopravuje je do mitochondrií – buňkových elektráren a jejich zpracováním se získává potřebná energie. Bez spolupráce karnitinu zůstává hladina tuků v organismu vyšší a škodlivější, tvorba energie stagnuje.

– ovlivňuje pocit štěstí – vitamín B12 se nepřímo účastní na výrobě tzv. látek dobré nálady – methioninu, serotoninu a dopaminu. Toto trio ovlivňuje na pocit štěstí, radosti, optimismu, vyrovnanosti, pomáhá zmírňovat stres a deprese a podporuje klidný spánek.

– napomáhá zabránit poškození nervů – je nevyhnutelný v prevenci vzniku neurologických poruch, podporuje tvorbu myelinu, lipoproteinové vrstvy, která pokrývá a chrání nervové zakončení. Jeho existence a správná distribuce je důležitou podmínkou správného fungování centrální  i periferní nervové soustavy. Bez vitamínu B12 se myelin odbourává a když se příliš ztenčí, poodhalí se nervy. Následně se mohou objevit varovné signály jeho nedostatku: pocit necitlivosti v končetinách, mravenčení a brnění v nich.

– má pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví – výzkum potvrdil, že spolu s vitamínem B6 a kyselinou listovou pomáhá snižovat hladinu homocysteinu v krvi a redukovat tak riziko vzniku srdečních nemocí. Vysoká hladina homocysteinu může mít na svědomí poruchy v hospodaření s kyslíkem, poškozování vnitřní výstelky cév, spojují se s arteriosklerózou, infarktem, zhoršujícím se stavem Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby i dalšími civilizačními nemocemi.

– příznivě působí na zdraví seniorů – hodnoty vitamínu B12 v organismu výrazně klesají s věkem, medicínské statistiky potvrzují, že asi 20 % starších lidí trpí jeho nedostatkem. Podle některých výzkumů je  hladina tohoto vitamínu v krvi velmi nízká také u lidí postižených Alzheimerovou chorobou. Jelikož vitamín B12 podporuje zlepšení paměti a koncentrace, lidé vyššího věku by měli dbát o jeho zvýšený příjem. Navíc tento vitamín pomáhá při svalové slabosti i zácpě.

– podporuje kondiční přípravu sportovců – získání objemu, růst svalové hmoty a celkové posilnění organismu. Pomáha předcházet svalovým křečím a urychluje regeneraci při přetrénování. Má velký význam pro tvorbu svalových bílkovin.

Zdroje vitamínu B12

Vitamín B12 se nachází pouze v živočišné potravě, například v játrech, hovězím a jehněčím mase, sardinkách, lososu, tuňákovi, tresce, vajci, jogurtu, plnotučném mléce, sýru nebo tvarohu. Ze stravy se ho však do našeho těla dostane pouze 50 až 60 %, proto je vhodné doplňovat si ho ve formě doplňků stravy, zvlášť pokud je s obsahem metylkobalaminu – nejpřirozenější formy, která je velmi dobře organismem zužitkována. Jelikož jde o přírodní formu vitamínu, dochází k jeho rychlejší absorpci a organismus jej tak může okamžitě využít.

V této jedinečné formě s vysokou biologickou dostupností vyrábí vitamíny B12 kanadská firma Jamieson Laboratories Ltd. Přípravky jsou farmaceuticky testovány na zaručení účinnosti a absolutní klinické čistoty – díky programu 360 Pure, kterým společnost Jamieson zavedla do výrobní praxe nejnáročnější standardy, podléhá totiž každý doplněk stravy z její produkce až 360 patentovaným krokům kvality. Výrobní postupy a kontrolní testy zabezpečují maximální aktivitu a biologickou dostupnost účinných látek. Nejmodernější technologie biologicky aktivní látky chemicky nemění a nezbavuje ji přirozených vlastností.

Doporučenou denní dávku vitamínu B12 v dobře vstřebatelné formě metylkobalaminu lze organismu dodat při pravidelném užívání prostřednictvím přípravku Jamieson Vitamín B12 s obsahem 100 nebo 250 µg vitamínu B12/tbl., při vysoké zátěži nebo deficitu vitamínu B12 je vhodné sáhnout po doplňku Jamieson Vitamín B12 s obsahem 1 000 µg nebo 1 200 µg vitamínu B12/tbl. (např. v malých rozpustných tabletách s třešňovou příchutí nebo ve formě s postupným uvolňováním během cca 9 hodin). Mimořádné popularitě se těší Jamieson vitamín B12 500 µg ve spreji s mátovou příchutí. Díky aerosolové formě umožňuje snadnou aplikaci, doporučuje se vstříknout do úst 1 až 2 krát denně. Držet kontrolu nad homocysteinem umožňuje antihomocysteinová formule – přípravek Jamieson Vitamíny B6, B12 a kyselina listová

Účinná náhrada injekcí do svalu (intramuskulárního podání)

Při léčbě množství obtíží spojených s nedostatkem energie, trvalou vyčerpaností a únavou a při rekonvalescenci pacientů se na nastartování organismu, např. po operacích, využívala dosud injekční aplikace vitamínu B12, která navodila vyvážený fyziologický stav a vlila nám do žil opět chuť do života. Při použití přípravku s obsahem metylkobalaminu může být stejně efektivní také orální suplementace vitamínu B12. Podle klinických studií provedených při dávkování minimálně 1 000 µg, dokáže orální podání zvýšit hladinu vitamínu B12 v krvi stejně účinně jako injekci do svalu, přičemž je pohodlnější, méně stresující a většina pacientů ho lépe toleruje.

 

Varovné signály nedostatku vitamínu B12

– únava a snížená koncentrace

– neustála nervozita

– výkyvy nálad, deprese

– necitlivost v rukou a nohou

– potíže při chůzi

– problémy s artikulací

– záněty v ústech

Jste vyznavačem vegetariánské stravy? Bezpodmínečně se postarejte o přísun vitamínu B12! Až 92 % vegetariánů totiž ani netuší, že mají nedostatek vitamínu B12. Příznaky deficitu se objevují až po čase, kdy se všechny jeho tělesné zásoby vyčerpají.

Na absenci vitamínu B12 si také dávejte pozor při nízké hladině žaludeční kyseliny nebo při užívání antacid nebo léčiv na bázi kyseliny acetylsalicylové (aspirin, acylpyrin, anopyrin…).

Nedostatkem vitamínu B12 jsou ohroženi také pacienti s poruchami trávení, jako například syndromem dráždivého tračníku, často se opakujícími průjmovými onemocněními nebo celiakií.

Při onkologických onemocněních je potřebné poradit se o užívání vitamínu B12 s ošetřujícím lékařem.

Víte, že…

… v roce 1922 lékař George Noyt Whipple z Rochesterské univerzity zjistil, že psi postiženi zhoubnou anémií, se vyléčili vysokými dávkami hovězích jater? Jeho zjištění inspirovalo další dva lékaře – Georga Minoat a  Wiliama Murphyho, kteří začali uskutečňovat klinický výzkum – pacientům se zhoubnou anémií podávali 250 g jater denně. Všem třem lékařům, kteří se podíleli na uvedeném výzkumu, byla díky objevu vitamínu B12, jehož účinným zdrojem jsou právě hovězí játra, udělena v roce 1943 Nobelova cena za fyziologii a medicínu. Tento vitamín z řady vitamínů B-komplexu byl objeven jako poslední.

   
Vrátit se na začátek