Mýty & Fakty o doplňcích stravy

Mýty & Fakty o doplňcích stravy

Svět doplňků stravy může být pro laika často matoucí. Stalo se i vám, že jste navštívili obchod nebo webovou stránku s cílem vybrat si vhodný přípravek a skončili jste více frustrovaní a nerozhodní než předtím? Nejste sami! Při množství protichůdných informací získaných z etiket přípravků nebo na internetu může být obtížné oddělit mýtus od reality. Pojďme se podívat na některé často kladené dotazy a mýty, abychom zjistili, co je skutečnost a co fikce.

Mýtus 1 -  Pokud se zdravě stravuji, nepotřebuji užívat žádné doplňky stravy

Realita:  Pravdou je, že dokonce i lidé, kteří každý den jedí vyváženou a výživnou stravu, mohou mít nutriční mezery v příjmu živin (například deficit vitamínu D). Ukazuje se, že většina obyvatelstva má nedostatek živin a nesplňuje doporučený denní příjem základních živin, jako jsou vitamíny a minerály. Existuje k tomu mnoho důvodů, jako jsou například zdravotní předpoklady, například problémy s absorpcí živin, výběr potravin a měnící se zemědělské postupy, které nepříznivě ovlivňují kvalitu půdy a následně dostupnost výživných látek.

Mýtus 2 – Všechny doplňky stravy jsou vyráběny stejně

Realita: Mezi doplňky stravy a technologickým procesem jejich přípravy je velké množství variací a rozdílů. Takže ne všechny doplňky stravy se vyvíjejí a vyrábějí stejně! Mohou se výrazně lišit na základě způsobu získávání surovin a ingrediencí, postupů jejich zpracování, procesů balení a zajištění kvality a testování. Existuje velké množství produktů s padělaným obsahem nezveřejněných látek na etiketě. Vždy tedy sledujte aktivity výrobců během cesty doplňku stravy až ke konečnému spotřebiteli – od získávání surovin přes přepravu, zpracování a balení. Kvalita, čistota a testování by měly být nejdůležitějšími prioritami jakéhokoli kvalitního produktu, aby splňoval a překračoval průmyslové normy. Pro více informací o zajištění kvality a testování doplňků stravy vyzkoušejte Jamieson’s 360 Pure promise!.

Mýtus 3 – Pokud je doplněk stravy dražší, znamená to, že je lepší

Realita: Cena doplňku stravy nemusí být odrazem jeho kvality. Lidé mají často pocit, že co je drahé, je i lepší. Pravdou však je, že kvalita a značka doplňků stravy znamenají více než cena. Hledejte produkty, jejichž výrobce se řídí průmyslovými a vládními směrnicemi, kompletním přísným testováním kvality a čistoty přípravků a respektuje a zohledňuje testovací standardy třetích stran. Při výběru doplňků stravy je nejdůležitějším kritériem kvality.

Mýtus 4 – Čím více doplňků stravy budu užívat, tím budu zdravější

Realita: Více není vždy lepší. Užívání doplňků stravy formou náhrady stravy se nikdy nevyrovná času, který věnujete péči o své zdraví. Cílem doplňků stravy je poskytnout tělu dodatečnou podporu. Nenahrazují však základní potřeby optimální životosprávy, kterými jsou příjem výživných potravin, fyzická aktivita, přiměřený spánek a mentální zdraví.

Mýtus 5 – Každý z nás potřebuje stejné množství vitamínů

Realita: Organismus každého z nás je unikátem a tělo každého jednotlivce má své specifické potřeby pro příjem makroživin podle konstituce, úrovně fyzických a psychických sil, jakož i věku. Jednotný přístup pro všechny nefunguje kvůli jedinečnosti každého z nás!

Klíčové poznatky:

• Většina lidí potřebuje doplnit alespoň několik druhů živin denně, aby organismu vynahradily jejich ztrátu nebo nedostatek.
• Ne všechny doplňky stravy se vyrábějí stejně, a proto je třeba se zaměřit při jejich výběru na hledání kvality – čistotu produktů a jejich složek, a také výrobní postupy a kontrolní testy zajišťující maximální aktivitu a biologickou dostupnost účinných látek.
• Nadměrné užívání doplňků stravy vás neudělá zdravějšími, pokud se nejprve nezaměříte na optimální stravu a správný životní styl.
• Požadavky na příjem živin se mění během každé etapy života, na základě biologických rozdílů, úrovně aktivity a mentálního zdraví.

Reference

  1. Government of Canada. Food Fraud. Accessed Sept 22, 2020 at: https://www.inspection.gc.ca/food-safety-for-industry/information-for-consumers/food-safety-system/food-fraud/eng/1548444446366/1548444516192
  2. Government of Canada Adulteration of Natural Health products. Accessed Sept 22, 2020 at: https://www.canada.ca/en/health-canada/services/healthy-living/your-health/medical-information/adulteration-natural-health-products.html   
   
Vrátit se na začátek