Životodárný jód

Jód je jedním z nejdůležitějších stopových prvků, závisí od něj náš celkový zdravotní stav.

Trpíte nespavostí, únavou, slabostí, depresemi, zhoršením paměti? Projevily se u vás problémy se srdcem nebo nadváhou? Těžko se zotavujete po nemoci? Může vám chybět jód!

Jód je jedním z nejdůležitějších stopových prvků, závisí od něj náš celkový zdravotní stav, vývin, růst, vitalita a možnost dožít se vysokého věku v dobré kondici – má přímý dopad na všechny biochemické procesy v našem těle.

Podílí se na tvorbě hormonů štítné žlázy, podporuje její správné fungování, bez něj by štítná žláza byla odsouzena k nečinnosti. Štítná žláza je doslova zásobárnou jódu v lidském těle – odebírá jód z krve a za jeho asistence vyrábí hormony, které řídí a regulují metabolismus, růst a vývoj organismu, jakož i začátek pohlavní dospělosti. Nejdůležitějšími hormony, které štítná žláza syntetizuje a zásobuje jimi organismus jsou trijódtyronin a tyroxin. Trijódtyronin, nejsilnější hormon štítné žlázy, ovlivňuje téměř všechny procesy v lidském těle, včetně teploty těla, růstu, srdečního tepu a spalování tuků a cukrů. Důsledkem jeho nedostatku může být zvýšený cholesterol a vzestup tukových zásob, tedy nárůst tělesné hmotnosti. Tyroxin – tetrajódtyronin, druhý nejdůležitější hormon, váže v těle jód a ovlivňuje látkovou výměnu v tělních buňkách, zlepšuje buněčnou výživu, zabraňuje úbytku energie. Oba hormony podporují mozkovou činnost, paměť a pozornost, ovlivňují nervový a psychický stav člověka.

Co může mít na svědomí nedostatek jódu v našem organismu?

Narušení funkce štítné žlázy a v důsledku toho oslabení jejího životadárného úkolu!

• Ohrožení vývoje mozku a centrálního nervového systému dítěte v prenatálním období, což v dalším období života již nelze napravit.

• Potíže s učením se a soustředěním se u dětí, únavu, zpomalené reflexy, duševní zaostalost.

• Oslabování imunitního systému organismu.

• Vznik nových civilizačních chorob.

• Vysoké zatížení kardiovaskulárního systému.

• Anémie – snížení úrovně hemoglobinu v krvi.

• Nárůst hmotnosti, zácpu.

• Poruchy sexuálního vývoje – u žen narušení menstruačního cyklu, problémy s otěhotněním až neplodnost, u mužů neplodnost.

• Pocit chladu v končetinách, bolesti a křeče svalů.

• Problémy se suchou pokožkou, otoky, zejména v oblasti očí, vypadáváním vlasů, lámavostí nehtů.

• Deprese a vnitřní neklid.

• Dlouhodobý nedostatek jódu se projeví i viditelně, vznikem tzv. strumy (zvětšenou štítnou žlázou).

Zdroje jódu

Bohužel, naše tělo si jód neumí vytvořit samo, získává ho jedině ze stravy. Jeho kvalitní zásobárnou jsou mořské řasy, ryby – losos, makrela, sleď, sardinky a mořské plody, avšak čerstvé, ne půl roku zmrazené! Dostatek jódu obsahuje například i minerální voda Vincentka, v menším množství se nachází v mléce a mléčných výrobcích, jódem se obohacuje kuchyňská sůl či některé výrobky dětské výživy.

Optimálním řešením pro dostatečný přísun jódu je alespoň dvakrát v týdnu jedna porce čerstvých mořských ryb. Jelikož v našich vnitrozemských podmínkách to z objektivních důvodů nepřichází v úvahu, sáhněme po vhodné náhradě – sušených mořských řasách z prodejen zdravé výživy. Můžeme je přidat do salátů, polévek nebo rizota.

Vynikajícím zdrojem jódu je také přírodní doplněk stravy Kelp na bázi mořských řas kanadské firmy Jamieson, dostupný také v našich lékárnách. Hnědé mořské řasy s obsahem optimálního množství jódu podporují zdravý vývoj organismu, příznivě ovlivňují metabolismus a imunitní systém. Jelikož řasy jsou plnohodnotnou zásobárnou bílkovin, jsou vhodné i pro vegetariány pro doplnění aminokyselin.

Rychlý životní styl, vyšší spotřeba jódu

Celosvětově trpí nedostatkem jódu přibližně 1 miliarda lidí. Navíc průměrný Evropan přijímá denně přibližně jen 80 mikrogramů jódu, přičemž optimální dávka je 180 mikrogramů a u těhotných žen až 250 mikrogramů. Jelikož spotřeba jódu je přímo úměrná rychlosti našeho života, ke zdravému plnohodnotnému životu ho potřebujeme mnohem více, než nám postačovalo ještě v polovině minulého století. Tehdy si náš organismus vystačil s 50 mikrogramy jódu, dnes vyžaduje téměř 4krát více! V důsledku moderní, uspěchané "internetové" doby provázené každodenním stresem a stálým shonem, která na lidi klade mimořádné nároky, roste zároveň i poptávka našeho organismu po životadárném jódu. Bez něj se naše tělo dříve unaví, orgány se dříve opotřebují, fyzicky i psychicky rychleji zestárneme.

Ukázkové Japonsko

Potvrzením toho, že i při neuvěřitelně rychlém životním tempu se v plné kondici a zdraví lze dožít vysokého věku, jsou Japonci. Žijí na úzkém, tři tisíce kilometrů dlouhém ostrově, s ovzduším přesyceným jódem z moře, který každodenně inhalují. Zároveň jsou největšími konzumenty syrových mořských ryb – sushi a mořských řas, které jsou vysoce hodnotným zdrojem jódu. Příjem jódu je tak přirozenou součástí jejich života a jeho příznivý vliv na zdraví těchto ostrovanů je nevyvratitelný, je "tajemstvím" jejich dlouhého života.

   
Vrátit se na začátek