Nedovolte, aby vás změna času připravila o spánek!

Na základě výzkumů se zjistilo, že tato každoroční změna času má na naše zdraví větší vliv, než si myslíme.

Blíží se období roku, kdy se konečně můžeme těšit z teplejšího počasí a užívat si delší dny. Avšak na rozdíl od říjnové změny času, kdy získáme hodinu spánku navíc, v březnu nás čeká o hodinu kratší spánek. Přestože se nám tento čas, o který se náš spánek zkrátí, může zdát zanedbatelný, na základě výzkumů se zjistilo, že tato každoroční změna času má na naše zdraví větší vliv, než si myslíme.

Letní čas může vést ke změně denního rytmu, spánkového cyklu a probouzení se. V důsledku této změny ve vašem spánkovém cyklu se vám ranní probouzení může zdát náročnější a také se můžete během dne cítit "groggy". Ale to není všechno.

Na základě studií se zjistilo, že tento posun ve vašem spánkovém cyklu souvisí se změnou mentální bdělosti – což může být významným podmiňujícím faktorem prudkého nárůstu autonehod a pracovních úrazů, které se po změně času vyskytují. Kromě toho byl zaznamenán nárůst počtu infarktů, protože změna spánkového rytmu vede ke zvýšené produkci stresových hormonů a zánětu. "Cyberloafing" (využívání internetu pro osobní účely během pracovní doby), který je poměrně novým pojmem v souvislosti se sníženou produktivitou na pracovišti, se také dává do souvislosti se změnou času.

Naštěstí můžete udělat pár věcí, které vám pomohou regulovat váš spánkový cyklus a vyhnout se nežádoucím účinkům v souvislosti se změnou času:

Několik dní před změnou času na letní si nastavte nový denní režim. Jděte spát o půl hodiny, příp. hodinu dříve než obvykle. Pokud před změnou času trpíte nedostatkem spánku, o to více budete při změně času pociťovat důsledky ztráty 1 hodiny spánku, dokud se vaše tělo nepřizpůsobí.

Ujistěte se, že spíte v tmavé místnosti. Jakékoliv světlo, ať už z pouliční lampy nebo mobilu, může ovlivnit tvorbu melatoninu ve vašem těle, a tím i kvalitu spánku.

Zkuste užívat 4 – 5 dní před změnou času doplněk stravy na podporu spánku, který obsahuje rostlinné výtažky, které pomáhají uvolnit organismus, jako např. Jamieson Relax a spánek. Pomáhá regulovat spánkový cyklus a probouzení se, přispívá k redukci času potřebného na usínání, zvyšuje počet hodin spánku a zlepšuje jeho kvalitu, přičemž nemá negativní vedlejší účinky jako léky na spaní.

Vyzkoušejte také doplněk stravy s obsahem vitamínu B12, který pomáhá snížit únavu a zvyšuje hladinu energie během dne. Je to zvláště důležité pro ty, kteří již užívají nějaké léky, mají věk nad 50 let nebo jsou vegetariáni. Deficience vitamínu B12 může vést ke snížené hladině energie, změnám nálady a problémům s koncentrací, což může zhoršit kvalitu spánku.

V případě, že únava nebo neklid přetrvávají, poraďte se se svým lékařem, který určí, zda existují zásadní příčiny, které je třeba řešit.

   
Vrátit se na začátek