7 příznaků, že zdraví vašich střev bylo ohroženo

Střevní mikroflóra je komplexní, důkladně vyvážený systém, který hraje velkou roli v regulaci tělesných procesů od imunity a infekcí až po úzkost a spánek.

Kdysi se předpokládalo, že lidské střevo fungovalo jako jednoduchý systém: zpracovalo zkonzumovanou potravu, absorbovalo živiny a zbytky nevyužitelné potravy byly vyloučeny z těla ven. Ale díky probíhajícím výzkumům dnes víme, že střevní mikroflóra je komplexní, důkladně vyvážený systém, který hraje velkou roli v regulaci tělesných procesů od imunity a infekcí až po úzkost a spánek. Jako v každém samoregulačním biologickém systému je klíčem k udržení zdraví a vyváženého střevního prostředí – v tomto případě, mezi bilióny „dobrých“ a „zlých“ bakterií, které žijí ve vašem gastrointestinálním traktu.

Naneštěstí, zlozvyky a stres moderního života mohou ovlivnit tento křehký stav rovnováhy, vedoucí k zdravotním potížím daleko přesahujícím trávicí trakt. Pokud se obáváte, že zdraví vašich střev bylo ohrožené, tu je sedem příznaků, na které si třeba dát pozor při snaze obnovení vaší přirozené rovnováhy.

Nadýmání

Pokud jste měli nafouklé břicho po velkém jídle, možná poznáte nepohodlí z důvodu nadýmání. Početné příčiny – včetně umělých sladidel, sycených nápojů nebo jednoduše polykání množství vzduchu při jezení – mohou způsobit nadýmání, jednu z přehlížených příčin vzniku zánětu vašeho střeva. Jedna z obvyklých příčin, nazvaných jako „střevní přemnožení bakterií“ vzniká, když se bakterie z vašeho hrubého střeva rozšíří do tenkého střeva a přispívá k nepříjemnému pocitu nafouklého břicha. Pokud vás nadýmání obtěžuje, vyhýbání se umělým sladidlům a syceným nápojům určitě pomůže, ale konzumace fermentovaných potravin nebo probiotických doplňků může taktéž přispět k zmírnění bolestivých postgastrálních plynů.

Zácpa a průjem

Houpe se vaše zdraví zažívacího traktu mezi stavem zácpy a průjmu? Možná trpíte syndromem dráždivého střeva, které ovlivňuje více než 5 miliónů Kanaďanů podle Kanadské nadace zdraví zažívacího ústrojí a vede k nerovnováze mikrobiologického prostředí v zažívacím ústrojí. Vědci upozorňují na početné příčiny způsobující tyto změny – včetně užívání antibiotik, infekcí, podvýživy nebo v důsledku diet a stresu, které jdou ruka v ruce se zvýšeným nárůstem syndromu dráždivého střeva.

Pálení žáhy a reflux kyseliny

Reflux kyseliny, bolestivý stav, kdy se vrací žaludeční kyselina z vašeho žaludku do jícnu a může taktéž způsobit bolest v hrudi známou jako pálení žáhy. Pokud selžou dva nejběžnější způsoby léčby pro reflux včetně léčiv snižujících tvorbu žaludeční kyseliny známých jako inhibitory protonové pumpy a vyhýbání se dráždivým potravinám jako káva, víno a potravinám s vysokým obsahem tuku, nový výzkum přináší světlo pro střevní bakterie v nevyváženém prostředí střeva s důsledkem produkce bolestivého jícnového refluxu a jeho symptomů. Zajímavostí je, že některá léčiva na léčbu refluxu vykazují další nárůst nevyvážené střevní mikroflóry a způsobují ještě více zdravotních komplikací.

Migrény

Přibližně 2,7 miliónu Kanaďanů trpí migrénami. Ve skutečnosti, výzkumy v žurnálu Cephalalgia je řadí na světově třetí nejčastější vyskytující se onemocnění hned po zubním kazu a tenzních bolestech hlavy.

Kdokoliv kdo překonal migrénu, ví, jaká nepříjemná bolest je to v porovnání s běžnou mírnou bolestí hlavy – ne pouze proto, že bolest je mnohem intenzívnější, ale hlavně proto, že může způsobit také nevolnost, zvracení a výraznou bolest břicha. Ale proč jsou tyto bolesti hlavy tak úzce spojené se zažívacími potížemi? Současné výzkumy publikované ve Frontiers in Neurology podporovaly tvrzení, že nerovnováha v střevní mikroflóře může být jedním z faktorů.

Doplňkové výzkumy publikované v Journal of Clinical Neurology potvrzují fakt, že lidé se zhoršeným zdravím střevní mikroflóry trpí zvýšenou bolestivostí a tedy migrény se mohou projevovat o mnoho horším průběhem, pokud je jejich střevní rovnováha narušená.

Dr. Peterson, z Johns Hopkins univerzity potvrzuje vysokou pravděpodobnost správnosti tvrzení ohledně vlivu gastrointestinálního traktu na migrény, jelikož velká část imunitního systému člověka leží právě ve střevním traktu.

Naše pochopení komplexního vztahu mezi střevním zdravím a imunitou je stále v procesu rozvoje, avšak jeden mechanismus se týká role střevního traktu při určení adekvátní odpovědi na škodlivé patogeny a netoxické organismy vstupující do našeho těla. V podstatě nevyvážená rovnováha ve střevu může znamenat nedostatečnou imunitní odpověď, kvůli které se nedokážeme zbavit rýmy.

Jiné studie ukazují, že od doby, co jsme se narodili, naše střevní bakterie „trénují“ náš imunitní systém jak se bránit. To ukazuje, že naše mikrobiologická rovnováha nehraje roli pouze v imunitě – ale učí naše tělo jak si udržet zdraví a cítit se dobře.

Úzkost

Pociťovali jste někdy nepříjemný pocit v břiše? Zažili jste kroucení střev? Možná jste pociťovali motýli v břiše během stresující se události nebo jste zažili nepříjemný pocit ve střevním traktu. To je důvod, kdy nepříjemné nebo negativní emoce dokáží ovlivnit vaše zažívací ústrojí a vědci to popisují jako „mozkově střevní“ spojení.

Jako mnoho jiných zdravotních problémů, studie dokazují, že nedostatek bakteriální diverzity a přemnožení „zlých“ bakterií ve střevě mohou mít následky v duševním rozpoložení člověka. Předběžné studie v neuropsychologii poukazují na možnost mikrobiologické nerovnováhy jako faktoru na psychologické potíže, jako například úzkost. Proto příště sáhněte po vhodné stravě během stresujícího období, například po fermentovaném jídle s obsahem prospěšných bakterií. Obnovení narušené rovnováhy ve vašem střevu vám možná pomůže dosáhnout také psychickou rovnováhu.

Chronická únava

Zvládání únavy je komplikovaný frustrující cyklus. Odpočinek ji nevyléčí a tento stav oslabuje energii trpícího potřebnou pro cvičení a volbu zdraví prospěšných rozhodnutí. Výzkum publikovaný v Mikrobiome však nabízí světýlko naděje k vysvětlení propojení mezi onemocněním a střevní mikroflórou. Přesněji, výzkumníci zjistili, že by bylo možné předvídat chronickou únavu trpících na základě rozdílů úrovní šesti klíčových střevních bakterií. Zda tyto bakteriální změny způsobují nebo jsou výsledkem chronické únavy, zůstává nejasné, ale je potvrzená souvislost, že pocity neustále přetrvávající letargie by mohly být následkem zdraví vašich střev.

Návrat k rovnováze

Pokud trpíte některými příznaky uvedenými výše, vašim prvním krokem by měla být návštěva lékaře. Ale také správná diagnostika a léčba vyžadují podporu zdravé střevní mikroflóry, tak byste se měli soustředit na optimalizaci vašeho zdraví odstraněním jídel, které by mohli zapříčinit zánět vašeho zažívacího ústrojí, minimalizovat zdroje stresu, posílit vaše trávení fermentovanou stravou a probiotickými doplňky.

   
Vrátit se na začátek