banner jamieson odborne clanky silybum
banner jamieson odborne clanky silybum2 V 17. století lidé už poznali jeho pozitivní vliv nejen na játra, ale také na krevní tlak, problémy spojené s nechutenstvím, křečemi v břiše a podával se taktéž jako lék na melancholii a deprese.
« zpět

Přemůže onemocnění jater, prodlouží náš plnohodnotný život – Ostropestřec mariánský – Silybum marianum

18.01.2018

Tisknout

Léčivá bylina, která se dokáže popasovat s oslabeným místem našeho organismu – játry. Jeho semena si vědí poradit se škodlivinami, které neustále zanáší náš organismus. Mají schopnost detoxikovat naše játra čím déle tím více zkoušené kontaminovanými potravinami, vodou, vzduchem … a tak se podílet na postupném prodloužení našeho života.

Zvláštní bodlákovitý květ s oduševnělou červenofialovou barvou, ostropestřec mariánský – Silybum marianum, pro své trny taktéž nazývaný Kristova koruna, je jako léčivá bylina známá už od starověku. V dobách antiky se využíval jako tradiční lék podávaný po hadím uštknutí. V mnoha knihách z ranného i pozdního středověku se vzpomíná jako prostředek, který byl užíván při nemocech žlučníku a jater. V 17. století lidé už poznali jeho pozitivní vliv nejen na játra, ale také na krevní tlak, problémy spojené s nechutenstvím, křečemi v břiše a podával se taktéž jako lék na melancholii a deprese.

Detoxikace a regenerace jater

Játra mají v těle nenahraditelnou funkci zpracování živin a jsou klíčovým orgánem zabezpečujícím látkovou výměnu v organismu. Pomáhají při detoxikaci a biotransformaci účinných výživných látek, syntéze bílkovin krevní plazmy, slouží jako zásobárna vitamínů, železa, glykogenu i dalších látek. V případě selhání jejich funkce, dochází k poruchám metabolismu a srážlivosti krve, což může mít až fatální následky. A právě ochranou tohoto důležitého orgánu souvisí jedinečné léčivé účinky ostropestřce mariánského.

Výtažky ze semen této zázračné byliny, díky obsahu hlavní účinné látky, silymarinu, pomáhají chránit játra před nežádoucími látkami běžně se vyskytujícími v potravě – nasycenými tuky, aditivy, dusičnany, alkoholem, ale také před syntetickými substancemi v mnoha lécích a škodlivinami ze životního prostředí. Například před chlorovanými a aromatickými uhlovodíky, organickými jedy nebo mutagenními látkami, které játrům závažně škodí. Při jejich pravidelném ataku na náš organismus se jaterním enzymům příliš nedaří všechny tyto jedy zamořující naše tělo důkladně odstranit. A přesně tu patří důležitá úloha ostropestřci mariánskému.

Díky velkorysému obsahu hepatoprotektivních látek dokáže vyburcovat činnost jaterních enzymů, účinně podpořit jejich aktivitu a naše játra spolehlivě ochránit! Doslova z nich vyžene usazené toxické látky, a tak je detoxikuje a napomůže jejich regeneraci. Umožní jim plnohodnotně obnovit svoji funkci při zpracování živin a látkové výměně. Ostropestřec mariánský pomáhá při léčbě chronických zánětů a cirhózy jater, zmírňuje následky jejich poškození dlouhodobou přehnanou spotřebou alkoholu nebo jiných drog (např. nadměrné používání léků) a podporuje také jejich regeneraci při otravě hub. Také je nápomocný při léčbě hepatitidy a podílí se na odstranění kožních problémů přímo nebo nepřímo souvisejících s nedostatečnou funkcí jater.

Varovné signály otravy jater:

• únava,
• potíže s trávením
• zácpa, hemoroidy
• nepříjemný zápach těla
• povlak na jazyku
• silná touha po cigaretě, skleničce alkoholu …
• neustále ucpaný nos
• hleny v průduškách, ústech, nadměrná tvorba ušního mazu
• nadměrné vypadávání vlasů
• bledá, předčasně stárnoucí kůže
• zhoršená kvalita zraku

 

Prodloužení života, naděje při onkologických onemocněních

Jaterní odpad má taktéž svůj nepopíratelný podíl na rychlejším stárnutí našeho organismu. Membrány a obsah buněk se zanášejí buněčným balastem, nerozštěpenými a téměř nerozpustnými vysokomolekulárními organickými látkami. Omezují tím vnitřní buňkovou cirkulaci živin a zhoršují možnosti látkové výměny ve všech buňkách v organismu. Postižené jsou nejen jaterní buňky, ale také krvetvorné, svalové, slizniční, ledvinové i vlasové. Nejvíce ale trpí neurony, které postupně omezují svoji činnost.

Zmobilizovat naše buňky, odvrátit stárnutí mitochondrie, stimulovat neurony a přispět tak k naší vitalitě a prodloužení našeho plnohodnotného života napomůže ostropestřec mariánský, léčivá rostlina, rostoucí také v Čechách. Poslední výzkumy poukazují na možnou pomoc výtažků této byliny také v boji proti onkologickým onemocněním, hlavně proti nádorovým buňkám prostaty, prsu, děložního čípku a taktéž proti nádorovým buňkám plic.

Zajímavé výsledky přinesl výzkum uskutečněný vědci z Clevelandské univerzity, z kterého vyplynulo, že výskyt nádorů vzniklých u laboratorních myší po ozáření RTG zářením se snížil po aplikaci výtažku ostropestřce mariánského na kůži myší až o 75 %. Podle výzkumníků extrakt ostropestřce mariánského poskytuje určitou ochranu proti rakovině kůže a výskytu nádorových onemocnění způsobených chemickými karcinogeny nebo ultrafialovým zářením, a to právě díky silným antioxidačním vlastnostem silymarinu, primární účinné látky této léčivé byliny.

Nový objev – zlepšení potence a erekce

Ostropestřec mariánský zlepšuje celkové prokrvení v oblasti genitálií, chrání žíly a cévy v penisu, příznivě působí na potenci. Potěšitelným pozitivem této léčivky je, že má kladný vliv také na prokrvení v pánevní oblasti a ulehčuje tak nástup erekce. Pomáhá taktéž při různých gynekologických problémech – léčbě onemocnění sliznice dělohy, endometrióze, neplodnosti nebo bílému výtoku.

Další příznivé účinky ostropestřce mariánského

• Pomáha snížit hladinu cholesterolu.

• Má pozitivní vliv na problémy s vysokým krevným tlakem.

• Podporuje zdravou produkci žluče, zlepšuje trávení, přečisťuje střevní trakt.

• Příznivě působí při léčbě infekční mononukleózy.

• Pozitivně ovlivňuje léčbu při plicních onemocnění, má uklidňující efekt při astmatu.

• Zmírňuje migrénu, závratě a pomáhá také při nevolnosti během cestovaní.

• Ve formě obkladu pomáhá při léčbě hemoroidů i vředů přeškolení.

• Podporuje léčbu depresivních stavů.

Aby ostropestřec mariánský projevil své jedinečné léčebné účinky, měl by se užívat pravidelně během několika týdnů, a to nejlépe dvakrát až třikrát do roka. Vhodné je vybrat si přípravky se standardizovaným čistým extraktem ostropestřce, který pomůže zúročit jeho léčivou sílu, například přírodní doplněk stravy v tabletách  Jamieson Silybum marianum – Ostropestřec mariánský (150 mg plodů ostropestřce standardizovaných na 53 % silymarinu) z produkce Jamieson Laboratories Ltd., Kanada. Obsah účinných složek je garantován v každé dávce. V porovnání se stejným množstvím nezpracované suroviny (sušené rostliny v prášku) zaručuje stálý, opakovaně dosažitelný účinek při nejvyšším stupni bezpečnosti. Garancí, že pacient získá přípravek takovéhoto složení, jaké se uvádí na etiketě, je certifikace DNA – TRU-ID. Nejnovější technologie DNA sleduje současně specifický botanický původ aktivních složek, čímž potvrzuje jejich pravost.