banner jamieson odborne clanky prekvapujuci dovod
banner jamieson odborne clanky prekvapujuci dovod2 Nabízíme vám návod, jak obnovit správnou činnost trávicího systému pro optimální zdraví.
« zpět

Překvapující důvod, proč se cítíte…

15.08.2017

Tisknout

Většinu lidí čas od času trápí zažívací problémy, jako např. plynatost nebo nadýmání. Možná budete překvapeni, že zdravý trávicí systém je zodpovědný za více než jen prevenci trávicích obtíží. Pomáhá také zvýšit energii, rozzářit pokožku a posílit imunitní systém. Nabízíme vám návod, jak obnovit správnou činnost trávicího systému pro optimální zdraví:

Překvapující důvod ... proč máte zažívací problémy, jako jsou plynatost, nadýmání nebo průjem

Běžně si lidé myslí, že to, co konzumují, přímo souvisí se žaludečními problémy, resp. nepříjemnými symptomy, jako např. plynatost a nadýmání. Avšak skutečným původcem těchto problémů může být i něco jiného, než jen to, co máte na talíři. Jednou z příčin může být nedostatek příznivých bakterií - probiotik – ve vašem trávicím systému.

Probiotika plní v organismu řadu důležitých funkcí, podporují trávení, stimulují imunitní systém a pomáhají odstraňovat toxiny. Existuje však řada faktorů, které mohou snižovat jejich ochranné účinky. Užívání antibiotik, stres a nevyvážená strava jsou jen některé z příčin, které vedou k narušení rovnováhy střevní mikroflóry a různým problémům. Příčinou trávicích obtíží může být i syndrom dráždivého tračníku (IBS). Poraďte se se svým lékařem, který určí správnou diagnózu. Dobrou zprávou však je, že tuto poruchu dokážete účinně ovlivnit dietou a doplňováním probiotik.

Řešení: Abyste získali více probiotik, nahraďte jogurty, které mají vysoký obsah cukru nebo umělých sladidel, fermentovanými potravinami s bohatým obsahem probiotik – např. miso nebo kefír. Ještě lepší volbou je denní užívání doplňku stravy s obsahem probiotik, jako např. Jamieson Essentials Probiotic 10 miliard, který pomůže doplnit prospěšné bakterie. Pro vyšší terapeutickou dávku je vhodný probiotický doplněk stravy s obsahem Probi Digestis®, jako např. Jamieson Digestive Care ™ Daily Probiotic. Na základě výsledků několika studií se potvrdilo, že tento probiotický kmen přispívá ke zmírnění symptomů, jako jsou plynatost, nadýmání a bolesti břicha, které se dávají do souvislosti se syndromem dráždivého tračníku. ¹²³

Překvapující důvod ... proč jste často nemocní

Máte neustále rýmu bez ohledu na to, jaké roční období právě je? Možná budete překvapeni, že to může souviset s vaším trávicím systémem. Probiotika jsou přirozenými "spojenci" vašeho imunitního systému a chrání jej. Pokud však dojde k jejich vyčerpání, může se objevit rýma, kašel a nachlazení, i když si myslíte, že jste chráněni.

Jak může zdravý trávicí systém přispět k prevenci onemocnění? Kromě toho, že probiotika pomáhají rozkládat, absorbovat a trávit živiny z potravin, produkují také protilátky, které tvoří téměř třetinu našeho imunitního systému, a zvyšují produkci antivirových buněk, které bojují proti infekci. Na základě některých studií se zjistilo, že až 80 % našeho imunitního systému se nachází ve střevě! Zdravá střeva představují přirozenou bariéru proti škodlivým bakteriím, toxinům a cizorodým tělesům, které vstupují do krevního oběhu. Probiotika přispívají k obnově výstelky střeva. Právě proto byste měli probiotika užívat na denní bázi.

Řešení: Pokud chcete zvýšit příjem probiotik a zajistit správné fungování imunitního systému, měli byste do svého jídelníčku zařadit fermentované potraviny. Fermentace je starověká metoda konzervace potravin, která se již dlouhou dobu používá ke zvýšení trvanlivosti a chuti některých potravin. Fermentované potraviny jsou bohaté na probiotika. Potřebujete inspiraci? Vyzkoušejte kombuchu s čerstvým zázvorem.

Kombucha je populární nápoj na bázi čaje, který se vyrábí kvašením čaje s kulturou kvasinek a bakterií. Je výborný pro zdravé trávení a také v případě některých onemocnění. Chcete povzbudit váš imunitní systém, kombucha se zázvorem je ta správná volba. Zázvor dokáže uklidnit trávicí systém v případě, že se necítíte dobře. Zlepšuje pohyblivost střev, podporuje tvorbu trávicích tekutin a neutralizuje kyselé žaludeční sekrety.

Překvapující důvod ... proč jste stále unavení

Pokud trpíte únavou a odpoledne býváte často malátní, věřte či ne, příčinou může být váš trávicí systém! Zatímco výskyt trávicích obtíží a únavy ve stejnou dobu není zcela objasněn, některé teorie naznačují, že mezi potenciální příčiny může patřit infekce, problémy s imunitou, pomalé trávení (zkuste si vzpomenout, jak jste se cítili, když jste naposledy zkonzumovali příliš jídla) nebo genetická predispozice. Co můžete udělat, pokud jste unavení nebo se nedokážete soustředit? Odpovědí je jóga.

Řešení: Jóga je více než jen moderní způsob cvičení - relaxační pozice pomohou uklidnit trávicí systém a dodají vašemu tělu energii. Kombinace hlubokého dýchání, strečinku zaměřeného na břišní oblast a soustředění se představuje ideální způsob, jak posílit organismus a udržet si duševní bdělost. Jóga a jiné druhy cvičení pomohou podpořit trávení. Chcete-li získat zdravotní výhody, které nabízí jóga, nemusíte navštěvovat studio jógy ani opustit pohodlí vašeho domova. Na YouTube, najdete řadu videí – pro začátečníky i pokročilé. Využít můžete také různé aplikace, resp. cvičit podle obrázků na internetu. Postačí jen 10 minut denně!

Překvapující důvod ... proč máte problémy s pokožkou

Trápí vás akné, suchá a šupinatá pokožka nebo jiná zánětlivá onemocnění kůže? Často si to neuvědomujeme, ale pokožka je největším orgánem lidského těla. Možná si myslíte, že zdravý vzhled pokožky dosáhnete nanášením různých přípravků. Ve skutečnosti však může pokožku negativně ovlivňovat právě špatný stav vašeho střeva.

Zajímá vás, jak to spolu souvisí? Jak již víte, probiotika hrají důležitou roli při ochraně výstelky vašeho střeva. Nedostatek probiotik vede k přemnožení škodlivých bakterií, virů a kvasinek. Nakonec se aktivuje proces, který umožňuje toxinům proniknout do vašeho střeva, což vyvolá reakci imunitního systému. Výsledkem je zánět, který se projevuje různými způsoby - včetně zánětlivých onemocnění kůže.

Řešení: Užívání probiotik je ideální způsob, jak získat prospěšné bakterie, které přispějí ke zmírnění zánětlivých onemocnění kůže, jako je např. akné. Abyste zvýšili příjem probiotik, pokuste se do vašeho jídelníčku zařadit větší množství fermentovaných potravin. Vhodnými potravinami jsou kimchi, miso, kyselé zelí, nakládaná zelenina a kefír.

Recept: Banánový kefír s bobulovým ovocem – perfektní snídaně

Kefír je fermentovaný mléčný výrobek, který najdete v každém obchodě s potravinami hned vedle jogurtů. Kefír má kyselejší chuť než jogurt a je zdrojem pestřejší skupiny probiotik, které podporují zdravé trávení. Nahraďte jogurt kefírem a vyzkoušejte tento chutný recept!

1 banán (nakrájený na plátky)

1 šálek bobulového ovoce (čerstvé nebo mražené)

¾ šálek kefíru

2 PL kvalitní granoly

½ PL medu

V malé misce smíchejte banán a bobulové ovoce.

Pro perfektní vzhled dejte na dno misky ¼ šálku kefíru a přidejte polovinu ovocné směsi. Potom přidejte opět vrstvu kefíru a vrstvu ovocné směsi. Polijte zbytkem kefíru, posypte granolou a pokapejte medem.

Ihned podávejte.

 

Reference:

Ducrotte P, Sawant P, Jayanthi V. (2012). Clinical trial: Lactobacillus plantarum 299v (DSM 9843) improves symptoms of irritable bowel syndrome. World J Gastroenterol, 18(30): 4012-8.

Niedzielin K, Kordecki H, Birkenfeld B. (2001). A controlled, double-blind, randomized study on the efficacy of Lactobacillus plantarum 299V in patients with irritable bowel syndrome. Eur J Gastroenterol Hepatol, 13: 1143-47.

Nobaek S, et al. (2000). Alteration of Intestinal Microflora Is Associated With Reduction in Abdominal Bloating and Pain in Patients With Irritable Bowel Syndrome. Am J Gastroenterol, 95(5): 1231-8.