Kurkuma – koření s nevšední sílou

Kurkuma – koření s nevšední sílou

Indové konzumují v průměru dva gramy tohoto koření denně. A právě tomuto faktu vděčí podle výzkumníků za několikanásobně nižší výskyt civilizačních onemocnění. V evropských krajinách se průměrná denní spotřeba kurkumy počítá na pár miligramů. Co dělá podle nich toto koření takovým výjimečným? Jeho neobvyklá protizánětlivá a antioxidační aktivita!

Kurkuma, známá také jako indický šafrán, je v ájurvédě – nejstarší celostní medicíně – považována za všelék. Indie je kolébkou ájurvédy, a právě z této krajiny kurkuma pochází. A přesto, že ájurvéda využívá kurkumu pro její blahodárné účinky na zdraví už čtyři století, na našem kontinentu se začalo o ní diskutovat až po jejím důkladném výzkumu a po potvrzení léčivých účinků vícero klinickými studiemi.

Klíčová účinná látka – kurkumin

Farmakologické účinky kurkumy jsou pozoruhodné – málokterá rostlina se může pochválit takovým širokým spektrem pozitivních vlivů na zdraví jako tento sušený mletý kořen. Každému z nás je známý jako součást kari koření, kterému dodává intenzivní oranžovo-žlutou barvu a kořeněnou svěží vůni. Za neuvěřitelné léčivé vlastnosti této klíčové ingredience mnoha pokrmů je zodpovědná unikátní účinná látka, kurkumin. Nejznámější kurkumionid, který je obsažen v kurkumě (kurkuminoidy jsou oranžovo-žluté pigmenty, které se zařazují do skupiny polyfenolů a patří mezi nesilnější antioxidanty). Tato účinná substance dostala od přírody do vínku výjimečný dar – neobvyklou sílu, díky které dokáže pozastavit v těle škodlivé chemické procesy a schopnost rozlišit rakovinovou buňku od buňky zdravé.

Přírodní alternativa léků proti zánětu

Kurkumin je momentálně jeden z nejslibnějších kandidátů na potlačení zánětu bez nežádoucích vedlejších účinků. Řada klinických studií potvrdila, že na zánětlivé procesy má identické účinky jako kortizon a fenylbutazon. Hlavní protizánětlivý účinek kurkuminu souvisí s jeho schopností potlačovat srážlivost krve a tlumit proces vyvolávaný zánětlivými faktory. Předpokládá se, že v nadledvinách stimuluje tvorbu kortizonu, který přímo podporuje léčivé procesy.

Bolestivé klouby, revmatoidní artritida

V klinických pokusech se pacientům s revmatoidní artritidou podávalo 1 200 mg kurkuminu denně. Výsledky byly porovnatelné s další skupinou pacientů, kteří byli léčeni klasicky fenylbutazonem v dávce 300 mg denně. Ukázalo se, že u obou skupin došlo prakticky ke stejnému zmírnění ztuhlosti, otoků kloubů a zlepšení pohyblivosti. Proto se kurkuma doporučuje jako doplňková léčba revmatoidní artritidy, kde významnou úlohu v rozvoji onemocnění hraje právě zánět a oxidační stres (nadbytek volných radikálů). Přináší úlevu od artritických a revmatických bolestí kloubů a uvolňuje svalové napětí.

Trávicí problémy, poškození jater

Kurkuma zmírňuje poruchy trávení, plynatost a nadýmání. Kurkumin podporuje tvorbu žluče, což vede k lepšímu trávení tuků. Působí také proti zánětům žaludku a tenkého střeva, snižuje tvorbu žaludečních vředů. Uvolňuje spasmy hladké svaloviny trávicího traktu, podporuje vylučování gastrinu (hormonu vyvolávajícího produkci žaludeční kyseliny) i pankreatických enzymů a napomáhá eliminovat množení bakterií v žaludku (Helicobacter pylori). Jako antioxidant je kurkuma přímo zodpovědná za ochranu jater a dokáže jim pomoci při chronických problémech, jako jsou infekční záněty a při překonávání žloutenky. Příznivě také ovlivňuje léčbu jater při jejich toxickém poškození. Účinně hubí bakterie salmonely, která je nejčastějším původcem otravy jídlem. Považuje se za velmi účinné hepatoprotektivum – ochránce jater.

Onemocnění srdce a cév

Jelikož kardiovaskulární onemocnění patří k nejčastějším příčinám úmrtí, vědce po vyhodnocení klinických studií mimořádně potěšilo, že už pravidelné podávání nízkých dávek kurkumy snižuje hladinu „zlého“ cholesterolu LDL a lipidů. Tento účinek, spolu se schopností kurkuminu snižovat srážlivost krve a zabraňovat tak tvorbě krevních sraženin, zařazují tento antioxidant do skupiny látek potlačujících vznik srdečně-cévních onemocnění, mozkové příhody a hluboké žilové trombózy tou nejpřirozenější cestou. Antikoagulační účinky kurkumy se připisují její schopnosti tlumit tvorbu faktoru srážlivosti fibrinogenu, který hraje klíčovou roli při tvoření krevních sraženin – a právě jeho zvýšená hladina je rizikem srdečního infarktu nebo mozkové příhody. Podávání kurkumy se nedoporučuje kombinovat s jinou antikoagulační léčbou.

Ochrana buněk před destrukcí

Podle výzkumníků s kurkuminem souvisí také další unikátní účinky kurkumy – ukázalo se, že pomáhá inhibovat signální dráhy v nádorových buňkách a zpomalovat aktivitu vzniku metastáz při onkologických onemocněních. To znamená, že ovlivňuje růst rakovinových buněk! Už dřívější studie naznačily, že kurkuma dokáže porazit uměle připravené nádorové buňky v laboratoriu. Při in vitro pokusech s lidskými buňkovými liniemi se dokázala schopnost kurkuminu potlačovat karcinogenezi v třech stupních – rozvoj, vznik a růst nádoru. Kurkuma má tak potenciál úspěšně léčit mnohé formy zhoubných nádorů cestou extraktů z přírodních zdrojů bez nežádoucích účinků.

Jaké je vysvětlení pro tento biochemický efekt? Celý efekt je postaven na zjištění, že v rakovinových buňkách dochází k potlačení produkce energie v mitochondriích. Podle dosavadních poznatků jsou rakovinové buňky poškozené buňky, u kterých došlo k narušení a zničení části chromozómů. Z nového poznání vyplývá, že narušená je len jejich funkce a tu je možné obnovit, například i pomocí potencovaných výtažků kurkumy. Ta výrobu energie v mitochondriích opět znormalizuje a navrátí ji zpět do zdravého stavu. Znamená to, že v případě rakoviny nejde o poškozené buňky, ale jen o narušené informace v buňkách, které je možné znovu navrátit do zdravého „módu”. Tuto převratnou koncepci koherentní a biologické terapie onkologických onemocnění vycházející z nově utvořených poznatků představil na Mezinárodním kongresu pro genetiku v Melbourne renomovaný německý diagnostik, Dr. med. H. Kremer. Propojením současných výsledků výzkumu se zjištěními evoluční biologie formou Cellsymbiosis Therapy®, která napomáhá regulovat mitochondriální strukturu a funkci postižených buněk, přináší velmi úspěšné diagnostické a terapeutické možnosti léčby onkologických, ale i dalších onemocnění způsobených poškozením nebo dysfunkcí mitochondrií. Toto jeho inovativní pojímání léčby onkologických onemocnění podpořené klinickými studiemi s kurkumou ověřili a účinek biologické terapie potvrdili vědci z Houstonské univerzity v Texasu a dali tak vědecké obci impulz k dalšímu bádání. U pacientů se zatím použila při rakovině hrubého střeva a prostaty s výbornými výsledky.

Další příznivé účinky kurkumy

• Čistí krev a stimuluje krvetvorbu, což se následně odráží také na zdravě vypadající pokožce. Zabraňuje úbytku kolagenu a tím oddaluje projevy stárnutí pleti a tvorby vrásek.

• Napomáhá zabránit poškozování cév, tzv. mikroangiopatii, při cukrovce – pozitivně ovlivňuje endotel cév, čímž se podílí na jejich ochraně.

• Příznivě působí při astmatu, zahlenění a zánětu dutin.

• Podporuje snadnější hojení ran a popálenin.

•  Velmi účinně chrání buňky mozku před degenerací a vznikem Alzheimerovy choroby.

• Pomáhá při kvasinkových infekcích.

• Odstraňuje škody vyvolané volnými radikály, například spalinami z cigaretového dýmu.

Farmakologické účinky kurkumy jsou pozoruhodné, jen málokterá rostlina se může pochválit tak širokým spektrem pozitivních účinků na zdraví. Výzkum potvrdil několika tisícileté indické zkušenosti – účinek kurkuminu můžeme pocítit už při každodenním užívání 2 gramů (přibližně půl čajové lžičky) koření kurkumy. 

   
Vrátit se na začátek