Koenzym Q10 – účinný životabudič

Nositel Nobelovy ceny za výzkum mechanismu působení koenzymu Q10 Brit Peter Mitchell by ho doporučil generaci středního věku pro zvýšení kvality jejich života.

Koenzym Q10 – účinný životabudič

I vy patříte k těm, kteří se budí ráno vyčerpaní, namísto toho, abyste byli plní síly? Nezvládáte už dělat to, co kdysi? Cítíte se unavení? Pociťujete srdeční slabost? Máte nepravidelný pulz? Trpíte výpadky paměti? Vašemu organizmu může chybět koenzym Q10, nazývaný také vitamín Q!

Nositel Nobelovy ceny za výzkum mechanismu působení koenzymu Q10 Brit Peter Mitchell by ho doporučil generaci středního věku pro zvýšení kvality jejich života. Pokud by si ze široké škály vitamínů mohl vybrat jen jeden, byl by to jednoznačně právě KOENZYM Q10. Proč? Protože vitalizuje buňky, dodává nám energii, kterou věkem ztrácíme, zlepšuje výkon srdce, pomáhá bránit našemu předčasnému stárnutí, jednoduše je přirozený životabudič!

Nejen proti jarní únavě

Díky koenzymu Q10 jsme v mladosti plní síly a energie, je součástí všech buněk, konkrétně mitochondrií, které jsou doslova továrnami na výrobu energie. Jeho produkce v organizmu se však po třicítce začíná přirozeně snižovat. Ve čtyřicítce máme k dispozici už o 30 % této látky méně. To vysvětluje, proč si právě v tomto věku začínáme uvědomovat, že nám chybí energie. Začínáme pociťovat sníženou výkonnost, ale také zhoršenou toleranci zátěže a zpomalenou schopnost regenerace. Částečně je zablokovaný také náš sexuální život. Často podléháme depresím, protože nedokážeme být tak aktivní, jako si přejeme. Kromě toho také při některých aktivitách tělo spotřebuje více koenzymu Q10, než ho vytvoří. Jeho hladinu nepříjemně snižuje také nepřiměřené a nárazové cvičení, aktivní i pasivní kouření, stres a vliv životního prostředí, ale také léky na snižování cholesterolu.

Doplňujte si pravidelně jeho zásobu!

Nejvyšší koncentrace koenzymu Q 10 je v játrech – tu probíhá jeho biosyntéza, v srdci, plicích, ledvinách a reprodukčních orgánech. Část v těle vytváří střevní mikroflóra. Jeho tvorba je však složitý proces, a pokud organizmus nemá dostatek kyseliny listové, vitamínu C, B6 a B12, kyseliny pantotenové anebo některých stopových prvků, syntéza koenzymu Q10 se zablokuje. Pokud hladina koenzymu klesne o více než čtvrtinu, projeví se to nežádoucími změnami normálních funkcí buněk, srdečně cévními problémy, vysokým krevním tlakem… Doplňujte si proto pravidelně jeho zásobu. Koenzym Q10 můžete čerpat z pestré stravy, nachází se především ve vnitřnostech, v srdci, játrech, ledvinách, hovězím mase, sójovém oleji, také v sardinkách, makrelách, špenátu či arašídech a lískových oříšcích. Klasické porce vám však nedodají potřebnou denní dávku. Sáhněte proto po doplňcích výživy. V rámci prevence vám postačí koenzym Q10 s denní doporučenou dávkou 30 mg, nejlépe z přírodních zdrojů. Koenzym Q10 by měli užívat také diabetici, pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru. Na jeho příjem by neměli zapomínat ani pacienti, kteří berou statiny na snížení cholesterolu anebo betablokátory na léčbu vysokého krevního tlaku. Jejich nežádoucím účinkem je totiž částečně zablokování tvorby koenzymu Q 10 v těle. V doporučených množstvích má koenzym Q10 příznivé účinky také při zánětlivých onemocněních zubů, především při parodontitidě, při nemocech dýchacích cest, také při léčbě obezity, chronické únavě a příznivě působí také na mužskou či ženskou plodnost.

Koenzym Q10 Jamieson – ve formě, jakou tělo přirozeně produkuje

Unikátní přírodní doplněk Koenzym Q10 kanadské firmy Jamieson, dostupný také v našich lékárnách, se vyrábí fermentací z kvasinek. Čistý, tělu vlastní koenzym Q10 nejvyšší farmaceutické kvality zabezpečuje energii pro buňky i pro pravidelnou činnost srdečního svalu. Pomáhá regenerovat tkáně a zabraňuje poškození vnitřních cév toxickými látkami. Je účinný při prevenci i léčbě srdečních, nervových a onkologických onemocnění, parodontitidy a depresí. Příznivě působí při alergiích, astmatu, onemocněních dýchacích cest, obezitě a cukrovce. Zvyšuje imunitu organismu a fyzickou i mentální aktivitu. Doporučuje se značně vytíženým lidem, u vyšších věkových kategorií je doslova dobíječem energie. Zlepšuje vitalitu, navozuje pocit síly a zdraví. Neobsahuje cukry, ani konzervační látky. Je vhodný také pro diabetiky.

Koenzym Q10 a zdravé srdce

Mnohé výzkumy potvrzují, že koenzym Q10 posiluje srdce a je vhodným léčebným doplňkem pro pacienty se srdečním selháním a srdeční slabostí – zlepšuje výkonnost a omezuje dýchavičnost. Koenzym Q10 chrání také před tvorbou krevních sraženin, snižuje vysoký krevní tlak, omezuje nepravidelnosti pulzu a zmírňuje bolesti při angíně pectoris. Působí preventivně také proti srdečním nemocem. Je dokázané, že ve svalovině srdce u lidí s nemocemi srdečně cévní soustavy je hladina této látky velmi nízká. Při podávání koenzymu Q10 pacientům s nemocemi srdce nastává zřetelně subjektivní zlepšení až o 75 %. V průběhu klinických studií výzkumníci kromě toho zjistili, že koenzym Q10 může potenciálně snížit systolickou hodnotu tlaku až o 17 mm a jeho diastolickou hodnotu o 19 mm rtuťového sloupce. Jeho pravidelný příjem tedy může pomoci při prevenci i léčbě vysokého krevního tlaku.

Koenzym Q10 a Parkinsonova a Alzheimerova choroba

Studie, které se uskutečnily na univerzitní klinice univerzity Johna Hopkinse v Severní Karolíně, poukázaly na důležitou úlohu koenzymu Q10 při reparaci poškozených mozkových buněk. Vyplynulo z nich, že koenzym Q10 likviduje oxidační stres, který ničí mozkové buňky. Výzkum přinesl reálnou naději na léčbu a prevenci Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. Z jeho závěrů vyplynulo, že příjem zvýšených dávek koenzymu Q10 zmenšuje oxidační poškození, které má na svědomí mitochondriální změny v mozkových buňkách. Nejvýznamnější vliv na poškození mozkových buněk v souvislosti s procesem stárnutí organismu mají totiž mitochondriální změny způsobené trvalejším působením vysoce reaktivních volných kyslíkových radikálů. Tvorba radikálů v mitochondriích vede k nahromadění mutací v mitochondriální DNA - mitochondriální DNA mutuje totiž 10x rychleji než jádrová, protože není obalená histony a má méně dokonalý systém opravy. Poškozené mitochondrie produkují méně energie, než buňka potřebuje, v důsledku toho dochází k patologickým změnám v mozku provázených často zmateností, výpadky a ztrácením paměti, až demencí. Jelikož onemocnění jsou důsledkem mitochondriálních změn, právě doplňková terapie s koenzymem Q10 by mohla podpořit oxidační fosforylaci mitochondrií mozku. Vědci předpokládají, že dlouhodobé užívání koenzymu Q10 v počátečním stádiu Parkinsonovy nebo Alzheimerovy nemoci může zpomalit, případně zastavit prudké vyvíjení těchto nemocí.

Koenzym Q10 a onkologické onemocnění

Koenzym Q10 je silný antioxidant, který pomáhá snižovat a eliminovat škody způsobené volnými radikály a právě díky těmto svým vlastnostem hraje významnou úlohu také v prevenci onkologických onemocnění. Podle nejnovějších studií prodlužuje život pacientů s onkologickými onemocněními prsu a prostaty.

Další pozitivní účinky

• Pomáhá při vyčerpání a únavě

• Urychluje rekonvalescenci po mozkové mrtvici

• Může zpomalovat průběh roztroušené sklerózy

• Zmírňuje alergické reakce a astma

• Zrychluje hojení po chirurgických zákrocích

• Potlačuje chronický únavový syndrom

   
Vrátit se na začátek